Kry na Dunaji napáchaly škody v bulharské Silistře

Silistra (Bulharsko) - Ledové kry plující po Dunaji poničily lodě a infrastrukturu v bulharském městě Silistra. Tamní úřady vyčíslily škody v přepočtu na necelé dva miliony. Dunaj v této oblasti zamrzl naposledy v polovině 80. let minulého století a předtím v roce 1954.

Na Dunaji v Rumunsku se tento týden po uvolnění velké ledové kry v důsledku náhlého oteplení potopila loď s nákladem 700 tun kukuřice. Po hladině rumunského úseku Dunaje volně pluly desítky malých lodí, které se uvolnily z tajících ledovců.

Ledové kry poničily lodě v bulharské Silistře
Zdroj: ČT24

Tající led na Dunaji způsobil velké škody také v srbské metropoli Bělehradu, kde kry minulý týden poničily více než stovku plavidel. Led poškodil i četné plovoucí restaurace.

Velké části Dunaje, mezinárodní vodní cesty dlouhé 2 860 kilometrů, v minulých týdnech blokoval tlustý led poté, co region jihovýchodní Evropy zasáhla vlna třeskutých mrazů.

/*json*/{"map":{"lat":44.119141516437,"lng":27.261028289795,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/