Ruský bloger razí heslo „Nebrat a nekrást“, prý to nastartuje ekonomiku

Moskva – Známý ruský bloger Alexej Navalnyj navrhuje začít ekonomickou reformu bojem s korupcí. Navalnyj se proslavil kritickými příspěvky a odhalováním podezřelých machinací ve státních firmách a při státních zakázkách.

„Boj s korupcí je můj ekonomický program. Obsažný a realistický. Heslo 'Nebrat a nekrást' není rétorický obrat, ale podstata politických přeměn. Boj s korupcí je hlavní a fakticky jediná strukturální reforma, kterou lze začít třeba už zítra a která je klíčovou podmínkou pro odstartování dalších reforem,“ píše Navalnyj.

Podle něj se žádná reforma nepovede, dokud bude „veškerá moc prohnilá nezákonností a korupcí“. „Boj s korupcí není jedinou, je ale naprosto nezbytnou podmínkou jakýchkoliv strukturálních reforem v Rusku (…) Investovat peníze, čas a námahu do boje s korupcí je výhodnější a spolehlivější, než stavět plynovody či silnice,“ myslí si. Už první kroky by prý zvýšily hospodářský růst. 

Zatočit s těmito nešvary je navíc prý jednoduché. K protikorupční reformě není třeba politické vůle. „Nevyžaduje velké peníze. U obyvatelstva je populární. Je to oblast, kde 20 procent námahy přinese 80 procent výsledku.“ 

Korupce v Rusku podle autora ovládla všechny sféry života, na žebříčcích zkorumpovanosti země sousedí s Nigérií a Ugandou. Putinova hesla o stabilním hospodářském rozvoji jsou podle Navalného ve zkorumpovaném státu „nejnebezpečnější politický podvod“.