Romney jasně vyhrál hlasování republikánů ve Washingtonu

Bellevue – Uchazeč o nominaci Republikánské strany pro listopadové prezidentské volby v USA Mitt Romney s přehledem vyhrál stranická volební shromáždění ve státě Washington. V sobotu si tak upevnil postavení před takzvaným superúterým, kdy spolu republikánští kandidáti v rámci primárek příští týden svedou boj hned v desítce amerických států.

Po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů bylo podle televizní stanice CNN jasné, že Romney má ve státě Washington na severozápadě USA podporu 38 procent republikánů. Největší drama se odehrálo v boji o druhé místo. V těsném souboji nakonec podle CNN Ron Paul získal 25 procent voličů a bývalý senátor Rick Santorum skončil třetí s 24 procenty hlasů. Až čtvrtý v sobotním klání skončil s velkým odstupem bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Získal 10 procent hlasů.

Na favorita primárek by mohlo ukázat nadcházející superúterý

Výsledek hlasování znamená pro Mitta Romneyho už čtvrté vítězství během jediného týdne. Primárky zatím ale přesto nemají jasného favorita. Právě během superúterý v příštím týdnu v Ohiu a dalších státech by se však mohl zrodit. Průzkumy předvídají vyrovnaný boj mezi konzervativcem Santorumem a umírněnějším Romneym, ostatním již nedávají velkou naději.

Kandidáti v jednotlivých státech bojují o místní republikánské delegáty, jejichž počet se v jednotlivých státech liší, především podle počtu obyvatel. K získání nominace je třeba 1 144 delegátů. Romney jich měl před víkendem 167, Santorum 87, Gingrich 32 a Paul 19. Po potvrzení výsledků ve státě Washington si rozdělí čtyřicítku delegátů. Příští týden ale bude v sázce 419 hlasů.

Superúterý – tradice, která může primárkami zamíchat

Volební úterky mají v USA tradici z dob, kdy země byla převážně agrární. Neděle zůstávala vyhrazena pro kostel a mnozí lidé potřebovali alespoň den, aby se ze svých usedlostí dostali k volebním místům. Úterý je kromě toho považováno za nejproduktivnější den týdne.

Jelikož se volby konají ve státech geograficky i sociálně odlišných, znamenají skutečný test uchazečů. Výsledky superúterý bývají často nevyzpytatelné, někdy může vedoucí pozice kandidátům i „ublížit“ a zpomalit slibně rozjetý vlak jejich kampaně.