Zasedá čínský parlament, armáda zůstane pod kontrolou strany

Peking - Čínský premiér Wen Ťia-pao na úvod výroční desetidenní schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců zdůraznil, že ozbrojené složky země zůstanou pod kontrolou Komunistické strany Číny. Reagoval tak na výzvy nižších armádních důstojníků a akademiků z poslední doby, podle nichž by 2,3milionová Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) měla přejít pod kontrolu vlády.

„Posílíme ideologickou a politickou úroveň armády a budeme se nadále držet základního principu, podle nějž má strana absolutní vůdčí moc nad ozbrojenými složkami a podle nějž jsou čínské ozbrojené složky lidovou armádou,“ prohlásil Wen při zahájení schůze parlamentu.

Wen Ťia-pao
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ng Han Guan

Wen zopakoval hlavní poslání armády, mezi něž řadí dosažení vítězství v regionálních konfliktech za pomoci nejmodernějších technologií, boj proti terorismu, udržení stability, zvládání naléhavých situací a poskytování humanitární pomoci obětem přírodních neštěstí. Klíčovým úkolem armády je podle Wena „vyhrát místní války v podmínkách informačního věku“. Čína vede teritoriální spory v Jihočínském moři s několika zeměmi, včetně Filipín a Vietnamu. Další konflikty týkající se námořních hranic má Peking s Japonskem, o hranice se sváří i s Indií.

Video Rozhovor s Martinem Křížem
video

Rozhovor s Martinem Křížem

Japonsko dnes vyjádřilo znepokojení nad velkým zvýšením výdajů na obranu, které Čína oznámila o víkendu. Čínský vojenský rozpočet vzroste o 11,2 procenta na 670,2 miliardy jüanů (asi dva biliony Kč). Podle odborníků jsou skutečné vojenské výdaje Číny až o 50 procent vyšší, protože Peking nezahrnuje do oficiálních čísel náklady na jaderné zbraně a další vojenské programy.