Deset amerických států čeká republikánské klání

Washington - Spojené státy čeká takzvané volební „superúterý“. Republikánské primárky budou probíhat celkem v deseti státech od Virginie až po Aljašku. Nejdůležitější je ale zřejmě Ohio, kde vyhráli všichni vítězové prezidentských voleb od roku 1964. Síly dvou hlavních kandidátů na republikánskou nominaci – Mitta Romneyho a Ricka Santoruma - jsou tam podle posledního průzkumu vyrovnané.

Kromě Ohia se dnes hlasuje ještě v Georgii, Virginii, Oklahomě, Tennessee, na Aljašce, v Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě a Vermontu. Ve hře o největší kořist série amerických primárek stojí 4 republikánští kandidáti: Mitt Romney, Rick Santorum, Newt Gingrich, a Ron Paul.

V klání se utkají především Romney, který zatím vyhrál v primárkách nejvíce států, a Santorum, který se bude snažit jeho nástup zvrátit a vyrovnat skóre. Poměr získaných hlasů v dosavadních primárkách je 187 pro Romneyho a 86 pro Santoruma. Pro získání nominace je třeba 1 144 delegátů. V dnešním klání se hraje o 437 hlasů, celkem tedy o 40 procent. Podle posledních odhadů by mohl až polovinu z nich získat právě Romney.

Mitt RomneyMitt Romney: „Co já znám, je ekonomie. Celý život jsem strávil v reálné ekonomice. Vím, proč vznikají pracovní místa a proč zanikají. Ostatní kandidáti o ekonomice jenom mluví. Jen o ní četli, ale já jsem její součástí. Podnikal jsem a vím, co obnáší úspěšně podnikat a jak prorazit.“

Rick SantorumRick Santorum: „Musíme si rozmyslet, jestli chceme prezidenta, který dokáže přinést zemi novou vizi, který je zásadový, který je ochotný vystoupit a mluvit o všech jejích problémech. Nejen o ekonomické situaci. Tahle země je mnohem víc než ekonomika.“


Klíčovým bitevním polem superúterý je Ohio. Stát je charakteristický vysokým počtem takzvaných modrých límečků, tedy voličů dělnických profesí, jejichž podpora hraje zásadní roli v prezidentských volbách. Jak Romneyho, tak jeho největšího rivala, bývalého senátora Ricka Santoruma, tu čeká prověrka, do jaké míry jsou schopni oslovit tuto skupinu voličů. Navíc zde od roku 1964 vyhráli všichni pozdější vítězové prezidentských voleb.

Romney v Ohiu na bývalého senátora dlouho ztrácel. V posledních dnech ale posílený vítězstvím v několika předchozích primárkách začal získávat půdu pod nohama, a v tomto státě tak lze očekávat velmi těsný souboj. Pro Santoruma, který je nyní dvojkou republikánského pole, přitom hlasování v Ohiu může být osudné. „Pokud tu prohraje, fakticky to znamená konec jeho kampaně,“ míní zkušený americký novinář a vysokoškolský profesor Thomas Edsall.

Republikánské primárky? „Zákopová válka B týmu“

Letošní primárky jsou na republikánské zvyklosti, kdy byl kandidát strany na prezidenta znám velmi brzo, roztahané a bez jasného favorita. Strana doplácí na své rozhodnutí, kdy chtěla své kandidáty prověřit v delším časovém období. Nyní ale se stále větší nechutí sleduje upachtěný boj mezi uchazeči o nominaci, kteří podle mnoha komentátorů představují spíše „B tým“ a vzájemnými útoky nahrávají demokratům. Republikáni proto podle průzkumů stále více touží po tom, aby vyčerpávající souboj o nominaci na prezidenta skončil.

Bývalá první dáma Barbara Bushová dokonce současnou kampaň nazvala „nejhorší, kterou zažila“. „Myslím, že zbytek světa se na nás dívá a říká: Co to provádějí?“ řekla. Podle demokratické volební stratéžky Donny Brazileové ale zřejmě ani superúterý republikánský souboj neukončí. Jednotliví kandidáti mají díky podpoře bohatých sponzorů stále dost peněz na pokračování v kampani, a je proto pravděpodobné, že jejich zákopová válka bude pokračovat.