Klaus má zálusk na rozbití EU, tvrdí Payne

Berlín – Český prezident Václav Klaus prý chce rozbít Evropskou unii. Napsal to dnes německý deník Die Welt, který se odvolává na vyjádření Klausova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna. Podle listu to dokládá například Klausova podpora vstupu Turecka do unie, kterou český prezident podle Die Welt sleduje zvětšení současných problémů v EU. O Klausově aktivitě namířené proti Evropské unii hovořil Payne i v rozhovoru, který dnes otiskl český deník Právo.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Konzervativní německý deník se zamýšlí nad budoucností Klause poté, co prezident za rok Pražský hrad opustí. „A ta by měla být především jedno: antievropská,“ soudí list a připomíná nedávnou slovní kontroverzi mezi prezidentem a pražskou odbočkou Nadace Konrada Adenauera ohledně odvolání účasti Klausova bývalého poradce a rovněž eurokritika Petra Macha na konferenci sponzorované německou nadací.

Podle Payna se český prezident sice nikdy veřejně nevyslovil pro odchod Česka z EU, vnitřně je to prý ale pro Klause „příliš malý cíl“. „Myslím, že chce Evropskou unii rozbít,“ cituje Die Welt Payna, který svá slova podle deníku myslí naprosto vážně. „V každém státě EU existují skupiny evropských skeptiků. Ty v současné krizi přerůstají v proud. Klaus bude cestovat po Evropě a starat se o to, aby tento proud ještě sílil,“ uvedl podle Die Welt Payne.

Český prezident Václav Klaus
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Klaus prý chce unii nahlodat v době krize
   
„Mezitím Klaus zasahuje jinak,“ poznamenává k tomu německý deník. „Přimlouvá se například za to, aby bylo konečně do EU přijato Turecko. Ne však proto, aby udělal něco dobrého pro Turecko. Ne, Klaus chce jednoduše zvětšit problémy, které unie už nyní má,“ soudí Die Welt, podle něhož by Češi tuto taktiku nazvali „podtunelování“.

„Projekt EU byl od počátku špatně vymyšlen,“ řekl Payne v rozhovoru, který dnes otiskl český list Právo. Prezidentův poradce poznamenal, že čím dříve bude tento „nepovedený integrační projekt“ ukončen, tím lépe pro evropskou ekonomiku. „V Evropě však není svoboda slova a je třeba vyhlásit za ni a skutečnou demokracii boj. A myslím si, že v této věci by Václav Klaus mohl sehrát podstatnou roli,“ řekl Payne v rozhovoru pro Právo.

Podle Die Weltu Klaus považuje EU za „hrobníka českého národního státu a jeho suverenity“. „A není s tím v Česku osamocen. Prezident sice už roky není členem jím kdysi založené konzervativně liberální ODS, uvnitř strany má ale stále velmi silné stoupence. Především těch se musí premiér Nečas jako předseda ODS bát,“ dodal Die Welt. 

Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Nečasův strach se podle německého deníku jeví natolik silný, že premiér riskuje i rozpad koalice kvůli sporu s proevropskou TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který pohrozil odchodem z vlády, „pokud by ji Nečas nechal odplout z jádra Evropy na periferii“. „Nečase to však nechává v klidu a může ho to v klidu nechávat, protože Schwarzenberg zatím neproměnil svá slova v činy,“ píše Die Welt.

Češi se kvůli Klausovi odvrací od Evropy
   
Podle německého listu se tímto postojem může šéf diplomacie profilovat pro boj o Klausovo nástupnictví, o které se chce ucházet, zároveň je ale dostatečně zkušený, aby odhadl realistické šance stoupenců EU v dnešním Česku. „A s těmi to nevypadá moc dobře. Pod vlivem svého prezidenta, obdivovaného už jen kvůli jeho úřadu, se Češi stále více odvracejí od Evropy,“ poznamenává Die Welt.
   
Tyto nálady by podle listu mohly v ČR zesílit, pokud by Klaus po odchodu z funkce založil striktně antievropskou stranu, o čemž se spekuluje. „Bylo by divné, kdyby se prezident náhle změnil v šéfa stranické frakce. Šéf Volkswagenu by také znovu nepracoval v autodílně,“ odmítl tyto zvěsti ale podle Die Welt Klausův syn Václav.