Unie sklopila uši a stáhla svůj údajně rasistický propagační klip

Brusel – Údajně rasistický podtext videa propagujícího Evropskou unii jako tvůrkyni světového míru donutil Evropskou komisi odstranit klip ze serveru YouTube. Klip je inspirován kultovním snímkem Kill Bill a jeho pořízení vyšlo na 127 tisíc eur (3,16 milionu korun). Zachycuje trojici mužů z řad etnických menšin, kteří se připravují na boj s osamělou běloškou. Ta se ale namnoží a její klony vytvoří kolem mužů kruh. Útočníci pak upustí zbraně a ženiny žluté šaty se změní v 12 hvězd Evropské unie se sloganem „čím víc nás je, tím jsme silnější“.

Jak píše Daily Telegraph, Evropská komise vyjádřila politování nad tím, že videoklip byl shledán rasistickým, a omluvila se za něj. „Tento klip nebyl v žádném případě zamýšlen jako rasistický a my samozřejmě litujeme toho, že byl tak pochopen,“ podotkl generální ředitel EK pro rozšíření Stefano Sannino. „Omlouváme se všem, koho případně klip urazil. Vzhledem k těmto polemikám jsme se rozhodli okamžitě zastavit tuto kampaň a videoklip stáhnout,“ dodal.

Generální ředitel Evropské komise pro rozšíření Stefano Sannino:

„Videoklip začal přehlídkou bojových umění a skončil tak, že všechny postavy daly najevo vzájemný respekt v pozici vyjadřující mír a harmonii. Tento žánr byl vybrán, aby přitáhl mladé lidí a aby zvýšil jejich zájem o důležitou část politiky Evropské unie.“


Reakce cílové skupiny mladých lidí od 16 do 24 let, „kteří chápou zápletky a témata filmů a videoher týkajících se bojového umění“, byla podle Sannina veskrze pozitivní. Sannino ale přiznal, že někteří další lidé „vyjádřili znepokojení ohledně poslání“ tohoto videoklipu. Na nahrávku přišly tisíce stížností, jejichž autoři namítali, že videoklip propaguje spíš imperialismus a stereotypy než sousedskou politiku EU.

Nezávislý institut Open Europe označil klip za přinejmenším „velmi podivný“. „Je nedomyšlený a otázkou zůstává, zda by se měly utrácet peníze za takovéto věci a zda může skutečně podpořit rozšíření (EU),“ prohlásil analytik Raoul Ruparel z centra Open Europe. „Evropská unie je obvykle celkem politicky korektní, takže toto je poněkud neočekávané,“ dodal.

Ve videoklipu je vidět žena, jak prochází prázdným skladištěm. Náhle před ni seskočí muž z východní Asie ovládající kung-fu. Nato se objeví mistr bojového umění kalaripajat z jihoindického státu Kérala a míří na ni svou šavlí. Nakonec vrazí dveřmi dovnitř muž tmavé pleti s dredy věnující se brazilskému bojovému umění capoeira a začne k ní metat hvězdy.