V galerii zamračeno

Amsterdam – Kompozice za pomoci mraků uvnitř místnosti vytvořil nizozemský výtvarník Berndnaut Smilde. Skutečně nejde o atrapy či digitálně vytvořené obrazy, ale o reálná oblaka vyrobená pomocí kouřového stroje za přísně kontrolované vlhkosti a tlaku, aby elegantně visela v místnosti a měla přitom přirozenou podobu. Díky osvětlení v oblacích vyniknou stíny a vypadají jako dešťové mraky.

Efekty podporuje umělec také výběrem okolí. Pro své první dílo tohoto druhu nazvané Nimbus, představené v roce 2010, použil prázdné studio s modrými zdmi a červenou podlahou. Modré zdi podle něj vytvářejí surrealistický dojem, že mraky jsou zadrženy v zavřené obloze. Jejich éterický aspekt je přitom zachován díky červené podlaze. Letošní kompozici Nimbus II připravil také v prázdném prostoru, tentokrát ve skladu s atmosférou kaple. Její nezakrytá okna vytvářejí lehce šedomodré světlo, které doplňuje mrak, jako by světlo vycházelo přímo z něj. Místnost zůstala jen lehce osvětlená, aby vynikl nadpřirozený dojem obrazu. 

Berndnaut Smilde:

„Chtěl jsem získat obraz typického nizozemského dešťového mraku uvnitř prostoru. Zajímám se o prchavý aspekt práce. Je to jen krátký moment a pak se mrak rozpadne. Dílo pak existuje jen jako fotografie.“


Smilde se podle svých slov snažil vytvořit něco reálného v přechodném prostoru. Jeho další výtvory jsou situovány také v takzvaných přechodných prostorech, většinou v rozestavěných nebo demolovaných budovách. Kompozice tvoří pomocí konstrukčních materiálů, jako jsou trubky, a simulovaných objektů.

Nimbus
Nimbus