Bin Ládinův konec poznamenaly rozepře jeho žen

Islámábád - Vůdce teroristické organizace Usáma bin Ládin, jehož loni v květnu zastřelilo americké komando v jeho domě v Pákistánu, neprožíval v posledních dnech svého života žádnou rodinnou idylu, napsala dnes agentura AP. V domácnosti údajně vládlo napětí kvůli tomu, že bin Ládin nejvíc času trávil se svou nejmladší ženou a favoritkou, což nerudně nesla jeho nejstarší choť, která se nastěhovala o patro níž - přímo pod jeho ložnici. Pákistánské úřady navíc tři vdovy obžalovaly. Manželky bývalého vůdce al-Káidy žily podle obžaloby v Pákistánu nelegálně.

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik řekl, že vdovy již byly obžalovány. Zůstává zatím nejasné, jaký trest je čeká v případě, že budou uznány vinnými. Pákistánský právník Hašmat Habíb nicméně uvedl, že ženám hrozí trest maximálně pět let vězení. Všechny tři, i jejich děti, žily v Pákistánu bez víz. Podle Málika děti mohou Pákistán svobodně opustit, ale mohou se svými matkami zůstat po dobu soudního řízení. Jedna z vdov pochází z Jemenu, další ze Saúdské Arábie. Státní příslušnost třetí vdovy není známa.    

Bin Ládinovy manželky se vzájemně neměly v lásce. AP to píše s odvoláním na vysloužilého pákistánského důstojníka Šaukata Kádira, který strávil celé měsíce rekonstrukcí událostí kolem bin Ládinových posledních chvil, navštívil jeho třípodlažní dům v Abbottábádu a
dostal se i k dokumentům pákistánské tajné služby, jež po americkém zásahu vyslýchala teroristovu nejmladší ženu. Podle něj zbytek rodiny byl přesvědčen o tom, že první manželka hodlá bin Ládina zradit. 

Sídlo Usámy bin Ládina
Sídlo Usámy bin Ládina

Chtěla první manželka teroristu zradit?
      
Obávaný terorista žil v třetím poschodí se svou nejmladší jemenskou ženou, které bylo pouhých 19, když se s ní v roce 1999 oženil. Jeho druhá manželka bydlela ve vedlejší místnosti, kde měl také umístěný počítač. Potíže nastaly ale s příchodem první a nejstarší ženy, která se do domu nastěhovala počátkem osudového roku 2011. Její vztahy s favoritkou nebyly nikdy růžové a její nečekané přistěhování rozrušovalo v první řadě nejstaršího bin Ládinova syna, který se jí neustále ptal na to, proč přijela. „Mám ještě jeden poslední úkol, který musím pro svého manžela vykonat,“ odpověděla mu.    

Z Kádirova zkoumání také vyplývá, že strach z nejstarší manželky neměli jen členové rodiny. „Je tak agresivní, že nahání hrůzu,“ sdělil Kádirovi jeden z vyšetřovatelů, kteří ji vyslýchali. 
Obavy bin Ládinovy rodiny nepotvrzují informace poskytnuté po zásahu proti šéfovi islámských teroristů americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Ta bin Ládina vypátrala díky sledování bin Ládinova kurýra, který zajišťoval jeho spojení s ostatními radikály a který ve vile se svou rodinou bydlel také.

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin

Prohlídka domu Kádira prý notně překvapila tím, jak bylo poslední bin Ládinovo útočiště zranitelné. Terorista, který se od útoků z 11. září 2001 proti USA skoro neustále přesouval hlavně v Pákistánu, se nestaral o to, aby měl nějaké sklepení, zabezpečovací systém a únikovou cestu. „Pro případ útoku šlo o smrtelnou past,“ podotkl Kádir.