Čínská policie tvrdě udeřila proti obchodníkům s dětmi

Peking - Čína rozbila několik organizovaných skupin obchodníků s dětmi. Policie zadržela na 310 podezřelých a zachránila 77 dětí. Rozsáhlou síť vyšetřovatelé rozplétali skoro půl roku, zásah se pak uskutečnil ve čtrnácti provinciích. Obchod s dětmi je jeden z velkých problémů Číny.

Do rozsáhlé operace se zapojilo sedm tisíc policistů. Už loni v říjnu začali vyšetřovatelé prověřovat několik případů v provinciích Šan-tung a Kuej-čou. Postupně přišli na stopu čtyřem organizovaným skupinám, které si z dětí udělaly výnosný obchod. „Dívky kupovali za sedm tisíc jüanů a prodávali za 14 tisíc. Chlapce kupovali za 10 tisíc a pak je v provincii Šan-tung nebo Che-nan prodávali za 15 až 20 tisíc jüanů,“ upřesnil kriminalista Ša Čeng-kchaj.

Obchodníci tak v přepočtu za dívku dostali zhruba 45 000 a za chlapce až 59 000 korun. Loňské statistiky ukazují, že obchod s lidmi zůstává v Číně vážným problémem. Po celé zemi policisté zachránili přes osm a půl tisíce dětí unesených z jejich rodin a prodaných jiným rodičům, kteří z nějakých důvodů nemohou mít vlastní.