Vědci dokončili detailní mapu Titanicu

Washington - Američtí vědci dokončili podrobnou mapu vraku Titanicu. Jde o první pečlivé zdokumentování celého pole trosek roztroušených na dně moře na území o rozloze pět krát osm kilometrů. Odborníci doufají, že jim dosud nejpodrobnější informace o troskách ležících v hloubce více než tři tisíce metrů pomohou odhalit nové informace o tom, co přesně se stalo v dubnu 1912, kdy se slavná loď potopila.

Vědci už zveřejnili první nové poznatky. Mapa mořského dna ukázala, že záď rozlomeného plavidla se nepotopila přímo ke dnu, jak se odborníci dosud domnívali. Namísto toho se při klesání divoce točila kolem vlastní osy.

TitanicTitanic se potopil v noci ze 14. na 15. dubna 1912, když při své první plavbě narazil jižně od Nového Foundlandu na ledovec. Katastrofu nepřežilo 1 520 lidí. Vrak lodi, která byla před svou osudnou plavbou označována za nepotopitelnou, objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. K Titanicu v následujících desetiletích plula řada výprav, které fotily potopený parník nebo vyzvedávaly na hladinu sběratelsky zajímavé předměty.


S mapováním mořského dna začala vědecká expedice v létě 2010. Odborníci studovali stav mořského dna pomocí sonaru, využili také asi 130 000 snímků pořízených dálkově řízenými podmořskými roboty. Zpracování dat skončilo až nyní.