Izraelci se mstí za Šalita – zaútočili na hnutí, které ho zajalo

Gaza – Izraelské bezpilotní letadlo při náletu v pásmu Gazy zabilo významného palestinského polního velitele Zuhaira Kajsího. Podle izraelské armády měl chystat útok na Izrael podobný tomu z loňského srpna, kdy bylo zabito osm osob. Kajsí rovněž patřil mezi čelní velitele ozbrojeného křídla Výboru lidového odporu, což je silná militantní organizace, která v roce 2006 zajala izraelského vojáka Gilada Šalita.

Izraelská armáda po útoku varovala hnutí Hamas, které v Gaze vládne, před odvetným opatřením. Jedná se o první vážnější útok Izraelců na palestinských územích za posledních několik měsíců; Hamas navíc s Výborem lidového odporu úzce spolupracuje. Palestinci nicméně v odvetě vypálili na Izrael z pásma Gazy několik raket a Izrael při následném leteckém útoku zabil další dva radikály.

Při prvním izraelském útoku zahynul v autě spolu s pětapadesátiletým Kajsím také Mahmúd Haníní, Palestinec původem ze západního břehu Jordánu, který strávil nějaký čas v izraelském vězení a byl pak deportován do Gazy. Při útoku utrpěl ještě jeden člověk vážné zranění. Podle izraelské armády Kajsí sloužil také jako spojka - převážel peníze od radikálního libanonského hnutí Hizballáh jiným skupinám v pásmu Gazy.

Desátník Gilad Šalit byl v zajetí od roku 2006, kdy ho při útoku na izraelské pozice unesl právě Kajsího Výbor lidového odporu. Loni v říjnu byl Šalit propuštěn na svobodu a předán Izraeli výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů z izraelských věznic. „Dobře vím, jak těžký byl boj za mé propuštění, chci poděkovat všem, kteří se na tom podíleli,“ řekl tehdy Šalit. Dohodu o nerovné výměně přitom Hamas oslavoval jako velké vítězství.