Podle prvního odhadu na Slovensku jasně vyhrál Směr-SD

Bratislava - Dnešní předčasné parlamentní volby na Slovensku podle očekávání jasně vyhráli opoziční sociální demokraté (Směr-SD). Vyplývá to ze dvou odhadů agentur MVK a Focus, podle kterých by ale strana expremiéra Roberta Fica neměla ve sněmovně získat většinu. Na druhém místě by podle obou průzkumů měli skončit vládní křesťanští demokraté. Do parlamentu by se dostalo dohromady šest až sedm stran, včetně SDKU-DS, jejíž preference před volbami nejvíce zasáhlo vyšetřování obří korupční aféry ve slovenské politice.

Z parlamentu by mohla vypadnout nacionalistická SNS

Překvapením voleb se patrně stane nová strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti populisty Igora Matoviče, která podle odhadů dostala 7,6 až 8,8 procenta. To by ji vyneslo na pozici třetí nejsilnější strany. Naopak, z parlamentu by mohla vypadnout nacionalistická SNS. Sociologové ale upozornili, že výsledky hlasování se od odhadů mohou stejně jako v roce 2010 lišit. Směr-SD tehdy nakonec získal více hlasů, než mu přisoudil volební odhad.

Volební odhady výsledků hlasování od agentur MVK a Focus se liší nejen v počtu stran, které by se dostaly do parlamentu, ale i v rozdělení křesel pro jednotlivá seskupení. Zatímco podle odhadu MVK pro televizi Markíza by Směr-SD mohl získat 37,3 procenta hlasů a 69 křesel ve 150členné sněmovně, podle průzkumu agentury Focus pro veřejnoprávní RTVS by Směr-SD obsadil se ziskem 39,6 procenta hlasů přesnou polovinu sněmovny.

Fico: Pokusíme se o sestavení dvojčlenné koalice

Předseda Směru-SD Fico v reakci na odhady prohlásil, že jeho strana se pokusí o sestavení dvojčlenné koalice. Nevyloučil ale, že ostatní strany se proti Směru-SD spojí. „Bude velmi důležité jednat o vytvoření stabilní vlády a já věřím, že rozumné standardní strany dají přednost normální stabilní koalici,“ uvedl Fico, jenž stál v čele vlády v letech 2006 až 2010. Jeho strana jasně vyhrála volby i před dvěma roky, vládu nakonec sestavily čtyři strany pravého středu.

Výrazné ztráty proti předchozím volbám zaznamenaly dvě nejsilnější vládní strany SDKU-DS a Svoboda a solidarita (SaS). SDKU-DS podle politologů poškodilo nejen vyšetřování údajného uplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006, kdy šéf strany Mikuláš Dzurinda byl premiérem. Za stranu v předčasných volbách totiž navíc nekandidovala dosluhující premiérka Iveta Radičová, která v minulých volbách dostala nejvíc preferenčních hlasů z celé SDKU-DS.

Iveta Radičová a její stranický šéf Mikuláš Dzurinda
Zdroj: ČTK
Autor: Koller Jan

Liberální SaS se před volbami zase dostala pod tlak kvůli zveřejnění nahrávky ze schůzky svého šéfa Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem. Za SaS už ale nekandidoval populista Matovič, který se v minulých volbách dostal do parlamentu díky preferenčním hlasům z posledního místa kandidátky SaS.

Podle MVK by se do sněmovny dostala i Strana maďarské koalice, která zastupuje maďarskou menšinu a která z parlamentu vypadla v roce 2010. Pětiprocentní hranici by ale zdolala jen těsně se ziskem 5,1 procenta hlasů.

Předčasné volby se na Slovensku konaly poté, co se koalice neshodla na pomoci zadluženým zemím eurozóny. SaS loni na podzim odmítla při hlasování v parlamentu podpořit rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny, které vláda spojila s vyslovením důvěry.

Video Slovenské parlamentní volby 2012
video

Slovenské parlamentní volby 2012