Slovenský hrad Krásna Horka poškodil obrovský požár

Bratislava - Středověký hrad Krásna Horka nad východoslovenskou obcí Krásnohorské Podhradie dnes značně poškodil požár. Shořela celá střecha objektu a část interiéru. Většinu vystavených předmětů podle ministra kultury Daniela Krajcera oheň ale nezničil. Přesný rozsah škod bude známý až po prozkoumání stavby. Oheň, který se patrně rozšířil při neopatrném vypalování trávy, dostali hasiči pod kontrolu.

„Je to tragédie, horní část hradu i s exponáty shořela. Naštěstí většina sbírkových předmětů a depozitář zůstaly nepoškozeny,“ uvedl Krajcer. V národní kulturní památce ze 14. století si návštěvníci mohli prohlédnout například původní hradní kuchyni, sbírku zbraní a brnění, jakož i historický nábytek včetně fotografií hradního interiéru z přelomu 19. a 20. století.

Požár se rozšířil z vypalování trávy

Požár vypukl odpoledne po skončení prohlídky pro veřejnost. Oheň podle hasičů přeskočil na dřevěnou šindelovou střechu hradu při neopatrném vypalování trávy v okolí stavby. „Na sto procent můžeme potvrdit, že požár se rozšířil z vypalování trávy. Původně nás totiž volali k zásahu k tamní osadě,“ citoval portál Sme.sk Stanislava Petiho z hasičského sboru v nedaleké Rožňavě.

Hrad Krásna Horka zachvátil požár
Hrad Krásna Horka zachvátil požár

Do boje s ohněm se zapojilo několik desítek hasičů s deseti cisternami. Práce jim komplikoval špatně dostupný terén na hradní vrch. Armáda vyslala na místo vrtulník s vodním vakem na hašení lesních požárů. Místní obyvatelé, kteří požár sledovali, ho považují za těžko uvěřitelnou zkázu. Stejně se vyjadřují i další čtenáři v diskusích na hlavních slovenských zpravodajských portálech.

Gotická památka prošla nedávno rekonstrukcí

Hrad Krásna Horka byl vybudován ve 14. století. První písemná zmínka pochází z roku 1333, v roce 1961 se stal národní kulturní památkou. V historii ho vlastnily tři významné rody Mariássyové, Bebekové a Andrássyové. Gotická památka prošla nedávno osmiměsíční rekonstrukcí a pro návštěvníky se otevřela loni v dubnu.


Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Reportáž Milady McGrathové

10.03.

Telefonát Dany Šebestové, 16:00