Kofi Annan předložil Sýrii návrhy, jak řešit tamní krizi

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad dnes znovu přijal zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana. Ten si dal za úkol pokusit se vyjednat zastavení násilí v Sýrii. Oznámila to agentura AFP. Annan předložil Asadovi řadu konkrétních návrhů, které by měly reálně ovlivnit situaci v terénu. Měly by také „odstartovat proces vedoucí k ukončení krize,“ řekl diplomat na následné tiskové konferenci. V provincii Idlib, v Damašku a v Hamá dnes zatím násilnosti pokračovaly. Zemřelo zde na 34 lidí. Mezi mrtvými je 15 civilistů, 14 vojáků a pět
povstalců.

Annan po schůzce s Asadem řekl, že je optimista, ale zároveň připustil, že bude obtížné dosáhnout dohody o ukončení násilí. „Bude to těžké, ale musíme doufat. Jsem optimista z několika důvodů,“ řekl, aniž tyto důvody upřesnil. „Naléhal jsem na prezidenta, aby věnoval pozornost africkému přísloví, které říká, že když nemůžeš otočit vítr, otoč plachtu,“ prohlásil Annan. Sýrie potřebuje přijmout změnu a reformu, dodal. 

Kromě zastavení násilí, je podle Annana nutná humanitární pomoc

Je nutné ukončit násilí a mizérii i zneužívání, k nimž denně dochází, a pak „poskytnout čas pro politické uspořádání“, řekl Annan Asadovi. Diplomat dnes hovořil i s náboženskými představiteli. Následně poznamenal, že situace v zemi je tak špatná a nebezpečná, že všichni Syřané jsou povinni pomoci své zemi překonat těžké období a dosáhnout usmíření. Již při sobotním setkání s Asadem Annan zdůraznil, že kromě ukončení násilí je důležité také umožnit dopravu humanitární pomoci. Vyzval syrské vedení i k propuštění politických vězňů a k zahájení dialogu s opozicí. 

Asad sice řekl, že je připraven vyvinout co největší úsilí, aby bylo rychle nalezeno řešení konfliktu, zároveň však tvrdil, že dialog není možný, dokud v zemi budou zasévat chaos teroristické skupiny, jak označuje ozbrojenou opozici. Annan vyjádřil hluboké znepokojení nad represemi, jimiž režim reaguje na protesty obyvatel. Naléhal na Asada, aby okamžitě přijal konkrétní opatření k ukončení krize, která si za rok trvání vyžádala už 8 500 mrtvých. 

Armádní jednotky se už několik dní shromažďují v severní Sýrii u hranic s Tureckem. V sobotu vládní jednotky zahájily bombardování města Idlib, které je baštou protivládních sil. Opoziční síly se obávají, že armáda chystá stejnou operaci jako v Homsu a především v tamní čtvrti Bábá Amr, kterou na začátku března po měsíci obléhání obsadila. Podle OSN si rok trvající povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada vyžádalo nejméně 7 500 mrtvých. Exilová opozice tvrdí, že v bojích zahynulo na 8 500 lidí, většinou civilistů. V sobotu si boje vyžádaly životy nejméně 62 lidí na obou stranách.