Jak na léčbu alkoholismu? Třeba skrz dávku LSD

Londýn - Jedna dávka halucinogenní drogy LSD může pomoci alkoholikům skoncovat s pitím. Vyplývá to z norské analýzy studií provedených v 60. letech minulého století, která vyšla v odborném časopise Journal of Psychopharmacology a informoval o ní zpravodajský server BBC News.

Analýza se zaměřila na údaje ze šesti studií, do nichž se zapojilo více než 500 pacientů. Podle ní měla droga „zásadní přínosný dopad“ na léčbu alkoholismu, který trval nejméně sedm měsíců poté, co byla droga podána.
   
Vědci z Norské vědeckotechnické univerzity analyzovali studie provedené v letech 1966 až 1970. Pacienti, kteří se jich účastnili, se všichni zapojili do protialkoholní léčby. Někteří z nich ale navíc dostali jednu dávku LSD v množství 210 až 800 mikrogramů.

LSD pomohlo mnoha budoucím abstinentům
   
Ve skupině, která dostala LSD, vykázalo snížení pití alkoholu 59 procent pacientů, zatímco v druhé skupině 38 procent. Tento efekt trval zhruba sedm měsíců od podání halucinogenu, ale po roce vyprchal. Ti, kdo drogu dostali, nicméně hlásili vyšší procento abstinence. Autoři studie míní, že víc dávek LSD by mohlo mít trvalejší vliv na abstinenci alkoholiků.

Whisky
Zdroj: Isifa/Rex Features/Jim Ryce

LSD patří mezi nelegální drogy a také mezi nejsilnější halucinogeny, jaké byly kdy identifikovány. Funguje zřejmě na principu blokování chemické látky serotoninu v mozku. Látka kontroluje takové funkce, jako je vnímání, chování, hlad či nálada. 

Droga je sama o sobě nebezpečná
   
Užívání LSD s sebou nese řadu nebezpečných aspektů. Člověk se například sám může vystavit nebezpečí, když se pokusí skočit z okna v domnění, že umí létat. U některých lidí, zvláště těch, kdo berou vysoké dávky, může droga vyvolat intenzivní úzkost a návaly paniky.