Indonéský chlapec bez cigaret vyšiluje, dává dvě krabičky denně

Jakarta - Děti většinou rády hračky, sladké nebo sledování televize. Osmiletý Indonésan Ilham ale kouří dvě krabičky cigaret denně. Musí. Jeho otec indonéské agentuře Antara sdělil, že syn začal s kouřením ve čtyřech letech a má záchvaty vzteku, když mu rodiče chtějí cigaretu odepřít.

„Nechce už chodit do školy. Celé dny si hraje a kouří,“ sdělil otec, který se živí jako drožkař. Kouření je v Indonésii velmi rozšířeno, a to i mezi dětmi. V minulých čtyřech letech se tam podle statistiky Světové zdravotnické organizace počet kuřáků zvýšil šestinásobně. Za kuřáky se označuje 65 milionů Indonésanů.
   
Krabička cigaret tam přijde na dolar (19 korun), což je v zemi, v níž skoro polovina občanů musí denně vystačit s dvěma dolary, velmi mnoho.

Ve společnosti ovšem panuje k cigaretám velká shovívavost. V Jakartě existuje například klinika, která nabízí léčbu s pomocí kouření cigaret. Léčí se v ní tímto způsobem i rakovina. 
   
Návyk se týká naprosto všech věkových skupin. V roce 2010 museli podrobit odvykací kúře dvouletého chlapce, který byl schopen vykouřit za den 40 cigaret.