Dzurinda po volbách končí v čele SDKÚ

Bratislava – Mikuláš Dzurinda končí po volbách v čele SDKÚ. Po katastrofálním výsledku, kdy strana získala jen 6 procent, dnes oznámil, že na stranickém kongresu, který se uskuteční 19. května, již nebude kandidovat na žádný post ve vedení strany. Zůstává však poslancem nového parlamentu.

„Nebudu se na nadcházejícím kongresu SDKU-DS ucházet o funkci předsedy naší politické strany,“ oznámil Dzurinda po krátké schůzce se svými kolegy. Nadále ale hodlá působit jako řadový poslanec. Věnovat se chce především mezinárodní politice. Témata vnitřní politiky Slovenska prý hodlá komentovat jen v případě „krajní nouze“.

Dzurinda zároveň na tiskové konferenci po jednání vedení strany podpořil dosavadní místopředsedkyni Lucii Žitňanskou, která už oznámila, že bude kandidovat na post předsedkyně.   

„Jsem přesvědčený, že štafetový kolík mám komu odevzdat, k výměně dojde způsobem, který je přirozený. Bude dobrou šéfkou strany a má na to všechny předpoklady,“ prohlásil o ní Dzurinda. „Pokud budu mít podporu voličů, budu se ucházet o pozici předsedkyně strany,“ potvrdila vzápětí znovu své záměry Žitňanská.

„Jsem přesvědčena o tom, že strana má potenciál na restart. Voliči nám vzkázali, že chtějí změnu,“ řekla dnes Žitňanská před novináři, své představy o směřování strany ale nepředstavila. Dosluhující ministryně spravedlnosti nepatří mezi nejoblíbenější slovenské politiky.  

„Voliči SDKÚ nám dali vysvědčení, a to vysvědčení si vykládám tak, že to chce nové vedení strany,“ uvedl prešovský krajský šéf strany Ondrej Matej. Z postu místopředsedy odchází po volbách také Milan Hort a šéf kampaně a ředitel Ústřední rady SDKÚ Kamil Homoľa.

Směr-SD dnes svolal na čtvrtek schůzku zástupců stran, které ve volbách získaly křesla ve sněmovně. Fico chce s představiteli pěti dalších parlamentních stran probrat, zda v příštím období bude třeba měnit ústavu. Ficova strana sice získala ve sněmovně pohodlnou většinu pro přijímání běžných zákonů a dalších rozhodnutí, k ústavní většině jí ale sedm hlasů chybí. „Nechceme si dát do programu ústavní zákony bez konzultace s opozicí,“ řekl Fico krátce po volbách.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Reportáž Olgy Bakové

Události - 12. 3. 2012

Brífink Mikuláše Dzurindy