Syrští vězni jsou od počátku protestů systematicky mučeni

Damašek – Od začátku syrských masových protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada probíhá ve věznicích podle zprávy mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) systematické mučení. Zneužívání podle AI nabývá obrovského rozměru a blíží se brutálním postupům syrského režimu v 70. a 80. letech.

Zpráva nesoucí název „Chtěl jsem zemřít: Syřané, kteří přežili mučení, promlouvají“ vychází z rozhovorů se Syřany, kteří uprchli do Jordánska. Celkově zmínili 31 způsobů mučení a dalších způsobů zneužívání. Svědectví Syřanů je podle Amnesty International dalším důkazem, že Asadův režim páchá zločiny proti lidskosti.   

Lidé zadržení při masových demonstracích jsou při příchodu do vězení údajně biti holemi, pažbami pušek, pěstmi nebo bičováni. Většina nově příchozích je svlečena až do spodního prádla a někteří musejí strávit venku ve velké zimě až 24 hodin. Při výsleších byli někteří zadržení věšeni se spoutanýma rukama tak, aby dosahovali špičkami chodidel na zem, a takto byli biti. Jeden ze zadržených v provincii Dará vypověděl, že mu bezpečnostní síly trhaly z nohou maso kleštěmi, když byl 25 dní držen v tamní věznici. Další donucovací metodou byly i elektrické šoky a bití kabely. Jeden z přeživších vypověděl, že byl nucen přihlížet znásilnění dalšího z vězňů.

Ve vězení je prý mučen také novinář Mázin Darvíš, který byl zatčen v Damašku 16. února. Organizace Novináři bez hranic tvrdí, že byl Darvíš mučen při výslechu i v cele. „Domníváme se, že je jeho život ohrožen, má vážné zdravotní problémy, které vyžadují lékařskou péči,“ uvádí ve společném prohlášení několik nevládních organizací. Darvíš je ředitelem Syrského střediska pro média a svobodu vyjadřování a zatčen byl spolu s 15 dalšími lidmi. Osm z nich bylo propuštěno a někteří se musejí hlásit denně na policii. Zbylí jsou zadržováni ve věznici rozvědky syrského letectva v Damašku.

Protesty proti Asadovu režimu trvají již rok

Ve čtvrtek tomu bude rok od začátku protestů proti současnému syrskému režimu. Podle odhadů OSN bylo při krvavém potlačení demonstrací zabito již nejméně 7 500 lidí, podle syrské opozice počet dosahuje až 8 500.   

Diplomatická jednání na mezinárodní úrovni, jejichž cílem je ukončení násilností a mírové řešení syrské krize, byla zatím neúspěšná. Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan syrskému prezidentovi o víkendu předložil návrhy na řešení. Očekávanou odpověď obdržel podle mluvčího v úterý pozdě večer, zatím však bez dalších komentářů prohlásil, že bude odpovědi studovat.

Syrská armáda ovládla povstalecké město Idlib

Syrská armáda po čtyřech dnech bojů získala plnou kontrolu nad severosyrským městem Idlib, které doposud ovládaly povstalecké jednotky. Ty se z města, které je nedaleko hranic s Tureckem, musely stáhnout. Boje se přenesly dnes i na syrský jih, do města Dará. O život tam podle opozice přišlo 22 osob.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes v rozhlase Asada přirovnal k „vrahovi, který se bude muset za své činy zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem“. Vyloučil nasazení francouzské armády na pomoc opozici bez mandátu OSN. K Británii, Kanadě, Francii, USA a Španělsku, které už uzavřely svá velvyslanectví v Damašku, se dnes připojila Itálie.