Britská policie pokračuje v zatýkání kvůli odposlechům

Londýn – Britská policie pokračuje v zatýkání při vyšetřování nelegálních odposlechů v bulvárním listu News of The World (NoW), který vlastnila mediální společnost Ruperta Murdocha News International (NI). Za mříže dnes putoval šéfreportér bulvárního listu, který loni po vypuknutí skandálu Murdoch zastavil. Podle agentur je zatčeným Nevill Thurlbeck, který je podezřelý, že zastrašoval svědka a napomáhal a podněcoval k trestnému činu.

Thurlbeck patří k hlavním „rybám“ v kauze, protože se na nezákonných postupech musel z titulu své funkce aktivně podílet, zatčen byl kvůli aféře přitom už loni. Britská policie kvůli odposlechům zatýkala už včera. Zadržela celkem šest lidí, včetně někdejší šéfky NoW Brooksové a jejího manžela. 

Murdochův syn James mezitím napsal omluvný dopis zvláštnímu výboru britského parlamentu, který aféru vyšetřuje. Murdoch koncem února odstoupil z čela NI, v dopise uvedl, že přijímá odpovědnost za to, že nedokázal odhalit zločinné chování svých podřízených, a že se omlouvá všem obětem odposlechů. „Nic jsem o tom nevěděl a nesnažil jsem se zakrývat nekalosti,“ tvrdí Murdoch.   

Celá aféra propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Skandál pak s plnou silou propukl loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW odposlouchával hlasovou schránku mobilu zavražděné dívky Milly Dowlerové. Řada známých osobností podala na Murdochovy listy kvůli odposlechům žaloby. List odposlouchával pozůstalé obětí zločinu, rodiny padlých amerických vojáků i řadu soukromých hovorů nejrůznějších celebrit. Dosud policie zatkla kvůli aféře 45 lidí.