Odvolání vlivného funkcionáře otevřelo souboj o stranické posty v Číně

Peking – Čínské vedení odvolalo z funkce vlivného šéfa komunistické strany v jihozápadním městě Čchung-čchingu Po Si-laje. Ten přitom donedávna patřil k nejvážnějším kandidátům na místo v nejvyšším stranickém grémiu. Odvolání Po Si-laje následovalo po skandálu kolem jednoho z jeho nejbližších spolupracovníků.

Ústřední postavou skandálu byl Wang Li-jün, populární šéf čínské policie v Čchung-čchingu, který proslul svým tažením proti organizovanému zločinu. Wang v únoru navštívil americký konzulát v sousedním městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Čínským úřadům se ho ale podařilo dostat z konzulátu ven a nyní je vyšetřován.   

Po Si-laj až do tohoto incidentu patřil k nejvážnějším kandidátům na místo ve stálém výboru politbyra strany. Nyní byl z funkce šéfa komunistické strany v Čchung-čchingu odstraněn a jeho kariéra je očividně u konce. Ve funkci ho podle Nové Číny nahradí místopředseda čínské vlády Čang Te-ťiang, který si ponechá i svou vládní funkci.   

Čchung-čching patří k nejvýznamnějším a nejdynamičtěji se rozvíjejícím čínským městům. Pád Po Si-laje podle analytiků ponechává otevřený boj o složení stálého výboru politického byra, který je nejmocnější politickým orgánem v zemi. Na sjezdu strany letos na podzim by sedm z jeho devíti členů mělo být vyměněno.