Gašparovič pověřil Fica sestavením vlády, ta bude jednobarevná

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes pověřil předsedu Smeru-SD Roberta Fica sestavením nové slovenské vlády. Fico se tak stane podruhé premiérem, v čele vlády stál už v letech 2006 až 2010. Nový kabinet by měl fungovat od 4. dubna, kdy bude vláda jmenována po první schůzi sněmovny. Ficova strana s přehledem vyhrála slovenské předčasné parlamentní volby, a sestaví tak jednobarevnou vládu.

Už podruhé se šéf levicového Smeru Robert Fico stává slovenským premiérem. Narozdíl od jeho vlády v letech 2006 až 2010 ale zemi tentokrát nejspíš povede sám. Ficova strana totiž obsadí ve sněmovně většinu křesel, což jí umožní sestavit jednobarevnou vládu. Sociální demokraté sice přišli s nabídkou na vytvoření koalice, žádná z pěti stran pravého středu ji ale zatím nepřijala. 

Smer nicméně opozici nabídl silnější zastoupení ve vedení parlamentu, než by jí podle výsledků hlasování připadlo. Opozici připadnou dvě křesla místopředsedů parlamentu a zachová se rovněž dosavadní poměr rozdělení předsedů parlamentních výborů mezi koalici a opozici. Do čela sněmovny nominuje Smer-SD Pavola Pašku, který tuto funkci zastával v letech 2006 až 2010.

Nová vláda se podle Fica bude snažit předstoupit před sněmovnu se svým programovým prohlášením co nejdříve po svém jmenování. 

Robert Fico:

„Jsem přesvědčen, že výsledky parlamentních voleb vytvořily podmínky na to, abych toto pověření (od prezidenta) naplnil, abych v termínu ustavující schůze Národní rady předložil panu prezidentovi návrhy kandidátů na členy vlády.“


Slovenští poslanci si omezí imunitu

Na dnešní schůzce všech parlamentních stran se politici dohodli, že omezí poslaneckou imunitu. „Orgány činné v trestním řízení budou moci zahájit trestní stíhání proti konkrétnímu poslanci bez toho, aby si vyžadovaly souhlas Národní rady,“ oznámil dohodu Fico. Souhlas sněmovny bude nicméně potřeba, pokud by měl poslanec putovat do vazby. 

Zástupci parlamentních stran se také dohodli na úpravě přísného zákona o státním občanství. „Musíme změnit zákon o státním občanství, aby Slováci, kteří získají státní občanství jiné země, nepřicházeli o státní příslušnost Slovenska,“ řekl Fico.

Na rozdíl od první Ficovy vlády bude muset nastupující kabinet sáhnout po nepopulárních opatřeních k ozdravení státních financí. Ekonomové už upozornili, že dosavadní návrhy Smeru na vyšší zdanění bank, lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy, jakož i nejziskovějších firem, hazardu nebo alkoholu díru ve státním rozpočtu zdaleka nevyřeší. Země se navíc potýká s vysokou nezaměstnaností.

Setkání šesti slovenských parlamentních stran
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller

Eduard Chmelár, slovenský politolog

„To (opatření v těžkých dobách) je i důvod, proč Robert Fico vysílá signály, že nechce vládnout sám. Robert Fico chce dělit zodpovědnost v těchto težkých časech.“


Slovenský tisk již dříve připomněl, že vzhledem k přesvědčivému vítězství Smeru spojují obyvatelé země s novou vládou vysoká očekávání, která se zřejmě nepodaří naplnit. První zkouškou pro Fica bude podle komentátorů obsazení kabinetu. Pravděpodobný premiér oznámil, že ve vládě chce mít i odborníky mimo členskou základnu své strany. Média spekulují, že například na post ministra zahraničí by se mohl vrátit Miroslav Lajčák. Diplomat, jenž se koncem roku 2010 stal výkonným ředitelem diplomatické služby EU pro Rusko, východní partnerství a západní Balkán, přiznal, že má s Ficem naplánovanou schůzku. Lajčák byl šéfem diplomacie už v první Ficově vládě. Téměř jisté místo ve vládě má i bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák.

Fico už dnes nastínil, jak se bude ubírat zahraniční slovenská politika. Prohlásil, že nová slovenská vláda neuzná nezávislost Kosova. „Nevidíme žádné důvody ke změně postoje Slovenské republiky k uznání Kosova jako samostatného státu,“ řekl.

Video Fico pověřen sestavením vlády
video

Fico pověřen sestavením vlády

Fico pověřen sestavením vlády

Zprávy 16:00 - 15. 3. 2012

Reportáž Olgy Bakové

Šéf levicového Smeru Robert Fico se stane slovenským premiérem

Rozhovor s Jánem Baránkem

Události, komentáře o slovenské vládě

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové