Vojín Manning prý únikem dokumentů na WikiLeaks pomohl al-Káidě

Fort Meade (USA) - Americký vojín Bradley Manning podle vojenských vyšetřovatelů pomáhal teroristické síti al-Káida tím, že umožnil únik tajných armádních a diplomatických dokumentů na server WikiLeaks. Manning kvůli úniku tajných materiálů čelí obvinění o 22 bodech, z nichž nejzávažnější je obvinění z napomáhání nepříteli. Dnes vyšetřovatelé poprvé uvedli, jakému konkrétnímu nepříteli údajně čtyřiadvacetiletý vojín pomáhal. Hrozí mu až doživotí.

Manning údajně během svého působení v Iráku stáhl z vojenské sítě SIPRNET statisíce tajných dokumentů o válkách v Afghánistánu a v Iráku a americkou diplomatickou korespondenci z posledních zhruba deseti let. Podle vyšetřovatelů poté materiály předal serveru WikiLeaks, který je později postupně zveřejnil.

Vojín se podle vyšetřovatelů se svým činem svěřil bývalému hackerovi, který ale pracoval jako informátor pro policii. Manninga tak vyšetřovatelé po jeho návratu z Iráku v květnu 2010 zatkli a od té doby je ve vazbě. Její podmínky kritizovali ochránci lidských práv i zvláštní zpravodaj OSN pro případy mučení Juan Méndez.