Otec Šalita by prý také bral rukojmí, kdyby byl Palestincem

Jeruzalém - Otec izraelského vojáka Gilada Šalita, který byl šest let rukojmím palestinských radikálů v Gaze, prohlásil, že kdyby byl Palestincem, taky by unášel izraelské vojáky. V Izraeli jeho výrok podle britského listu The Guardian vyvolal pobouření. Noam Šalit pro propuštění svého syna vedl hlasitou a vytrvalou mediální kampaň a nedávno oznámil, že by chtěl kandidovat do parlamentu za labouristy. Gilada Šalita Palestinci propustili loni v říjnu výměnou za stovky svých vězněných spoluobčanů.

Noam Šalit přirovnal únosy izraelských vojáků radikály z Hamasu k chování sionistických milic Hagana, jejichž členové bojovali za britského mandátu proti Britům. „My jsme také unášeli britské vojáky, když jsme bojovali za svou svobodu,“ řekl Noam Šalit v televizním rozhovoru.

Otec Šalita by se nebránil ani jednání s Hamasem

Na opakované dotazy týkající se jeho politických názorů řekl, že by kampaň založil na „vzájemné odpovědnosti“. Neponechal by svému osudu žádného z vojáků, který by se dostal do rukou nepřítele. Prohlásil také, že na místě premiéra by byl ochoten vyjednávat i s Hamasem. Izraelská vláda přímý kontakt s tímto hnutím, které řadí k teroristickým organizacím, odmítá. Vyjednávání o Šalitovi zprostředkovával Egypt a další státy.

„Jsem pro rozhovor s každým, kdo s námi chce mluvit,“ řekl Noam Šalit. Na otázku, zda by jednal i s vůdcem vlády Hamasu, řekl: „Jestliže změní své metody, jestliže jsou ochotní uznat Izrael jako židovský stát, pak ano, podal bych mu ruku.“

Gilad Šalit
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Khalid Farid

Ocenil sice premiéra Benjamina Netanjahua za to, že dosáhl Giladova propuštění, ale prohlásil, že se mělo jednat rychleji a že na pásmo Gazy měly být uvaleny ekonomické sankce. „Jakmile unesou izraelského vojáka, nechtějí ho propustit a vznášejí své požadavky, musejí se dostat pod tlak, jehož součástí musí být zastavení peněžních toků,“ řekl Noam Šalit.

Zástupce Netanjahuova úřadu na rozhovor odmítl reagovat oficiálním prohlášením. Řekl pouze, že výroky musejí být dány do souvislosti se Šalitovým úmyslem kandidovat za opozici.