Samečci octomilky pijí mnohem více alkoholu, pokud se nemohou pářit

New York - Samečci běžné mušky octomilky obecné (Drosophila melanogaster) jeví větší sklon k pití podstatně většího množství alkoholu v případě, že je odmítly samičky, než ti, kteří se mohli pářit bez omezení. Zjistili to vědci z lékařského ústavu v americké Virginii, o jejichž výzkumu informoval zpravodajský server BBC News.

Při jednom z pokusů byli samečci octomilek umístěni do schránky s pěti panenskými samičkami, které byly vstřícné vůči jejich touhám. V další schránce byli samečci uzavření se samičkami, které už se pářily, a tudíž další pokusy o sex odmítaly. V obou případech měli k dispozici jak svou obvyklou tekutou stravu, tak směs s přidaným alkoholem. Sexuálně deprivovaní samečci víc tíhli k alkoholické stravě.

Podle zjištění vědců může alkohol stimulovat mozek octomilek jako „odměna“ podobným způsobem jako sexuální úspěch. Výzkum poukazuje na chemikálii v mozku nazývanou neuropeptid F, která, jak se zdá, ovlivňuje chování octomilek.

Lidský mozek má podobnou chemikálii, která může reagovat obdobným způsobem. Spojení mezi alkoholem a touto chemickou látkou, která má u lidí označení neuropeptid Y, už bylo zaznamenáno ve studiích týkajících se myší propadlých alkoholu.