Nedá se svítit… světlo je pořád nejrychlejší

Ženeva - Neutrina nejsou rychlejší než světlo. Potvrdil to nejnovější experiment evropských vědců, o němž dnes informovala Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Definitivně tak byla vyvrácena nedávná domněnka, že světlo mohou ještě překonat menší částice, zvané neutrina. Současná věda se tak nadále musí opírat o skoro sto let starou Einsteinovu teorii relativity, podle níž by se ve vesmíru nic nemělo pohybovat rychleji než světlo.

CERN v prohlášení připomněl, že už v únoru zpochybnil výsledek loňského pokusu, při němž se částice menší než atom údajně pohybovaly rychleji než světlo. Dodatečně se totiž zjistilo, že experiment, který vyvolal více vzrušení ve sdělovacích prostředcích než v tradičně opatrnější vědecké komunitě, poznamenala technická chyba při měření rychlosti neutrin.

Prohlášení CERN:

„Nové měření ukazuje, že neutrina nepřekonala rychlost světla.“


V rámci původního experimentu posílali vědci z urychlovače v CERN svazky protonů v pulsech, které trvaly deset mikrosekund. Ze srážek protonů vznikla neutrina, která podle chybných měření prostřednictvím systému GPS přilétla o 60 nanosekund dřív, než ve skutečnosti měla. Experti už při oznámení převratné noviny upozorňovali, že je nezbytné ji potvrdit novým pokusem.