Novozélandský Robinson vyhrál souboj s oceánem

Wellington – Jediný člověk přežil potopení malé lodě jižně od Nového Zélandu. Jeho záchrana hraničí se zázrakem. Čtyřiačtyřicetiletý Dallas Reedy ve vodě bojoval bez plovací vesty o život 18 hodin, teprve pak ho našli záchranáři. Jeho osm přátel z přístavní vesnice Bluff nehodu lodi nepřežilo.

Za život vděčí Reedy kanystru od benzínu. Chytl se ho, když se loď potopila. K plováku upnul všechny své emoce, pojmenoval si ho stejně jako Tom Hanks ve filmu Trosečník. „Zpíval jsem mu, povídal jsem si s ním. Dělal jsem všechno, jen abych zůstal naživu,“ říká Reedy. „Soustředil jsem se na sebe; na to, že synové příští týden oslaví šestnácté a osmnácté narozeniny.“ Dnes ráno se Reedy stále ještě nacházel v kritickém stavu, ale přežil.

Výprava devíti příbuzných vyrazila ve středu večer z vesnice Bluff  k neobydleným ostrůvkům Muttonbird střílet buřňáky. Loď převrhla po půlnoci v úžině obrovská vlna. Až do druhého dne ji nikdo nepostrádal. Celou tu dobu Dallase Reedyho unášel proud kilometry daleko. V jedenáctistupňové vodě se plně koncentroval na jediné - jak přežít.

Dvanáctimetrová loď Easy Rider měla leccos za sebou. Byla dvakrát potopená a opravená.  Teď leží na dně moře, na pevninu se z ní kromě zachráněného lodníka vracejí jen mrtví. Plavidlo se převrátilo, když ho zasáhla velká vlna u úžiny Foveaux na jižním konci novozélandského Jižního ostrova, v oblasti proslulé zrádnými povětrnostními podmínkami. Podle novozélandských meteorologů v době nehody silně pršelo a foukal vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině. Úřadům trvalo asi 14 hodin, než zjistily, že se loď pohřešuje. Plavidlo se mělo setkat ve čtvrtek odpoledne s helikoptérou. Když se ale na smluveném místě neukázalo, pilot vyhlásil poplach.

Celkem byli na lodi tři členové posádky a šest cestujících, pravděpodobně členové maorské rodiny. Kapitán lodi Rewai Karetai před dvěma měsíci pomáhal zachránit tři lidi z jiné převrácené rybářské lodi. Tehdy při neštěstí zemřeli dva lidé.

Ani přeživší Reedy, ani nalezené oběti neměli na sobě záchranné vesty. Pokud byla loď vybavena nouzovým lokátorem, v době nehody musel být podle policie vypnutý. Vrak lodi byl nalezen v hloubce 40 metrů.

/*json*/{"map":{"lat":-46.706910895126,"lng":167.98782348633,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/