Francouzský boj o hlavu státu začíná, kandidáty jsou Sarkozy a Hollande

Paříž - Francouzská Ústavní rada dnes zveřejní kandidáty v souboji o prezidentský post. Začne tak oficiální část kampaně, která vyvrcholí v dubnu a květnu samotným hlasováním. Podmínky zřejmě splní 10 lidí; největší šance mají současný prezident Nicolas Sarkozy a socialista François Hollande.

Každý uchazeč o Elysejský palác potřebuje nejméně 500 podpisů starostů nebo jiných místních zástupců. Získat hlasy veřejnosti je ale mnohem těžší než splnit tuto podmínku. Většinu dosavadních průzkumů vede levicový kandidát François Hollande, spolu se Sarkozym má šanci dostat se do druhého kola. „Musím ukázat lidem změnu, sjednotit je, protože Francouzi mají před sebou skvělou budoucnost za podmínky, že se soustředí na svoje problémy,“ věří Hollande.

„Bojujeme za naši zemi s ideály jednadvacátého století, nebo budeme pokračovat se starými argumenty století dvacátého? To je podle mě jediné kritérium správného rozhodování pro blaho naší země,“ kontroval před kampaní Sarkozy.

Kandiduje i šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová, analytici jí ale dávají jen minimum nadějí na druhé kolo. Šance dalších uchazečů pak průzkumy hodnotí jako prakticky nulové. Kampaň začíná dnes večer. „Bude to slavnostní okamžik, protože vstoupíme do oficiální kampaně se všemi přítomnými kandidáty při rovnosti jejich slovních vystoupení,“ uvedl předseda Ústavní rady Jean-Louis Debré.

Samotná volba se pak uskuteční 22. dubna, předpokládané druhé kolo dvou postupujících kandidátů 6. května.

Video Francie volí prezidenta
video

Francie volí prezidenta

Francie volí prezidenta

s6

Studio ČT24 k prezidentským kandidátům