Německý tisk: Gauck se stane protihráčem Merkelové

Berlín - Velké naděje na napravení pošramoceného obrazu spolkového prezidenta a překlenutí propasti mezi politiky a normálními občany vkládá německý tisk do Joachima Gaucka v dnešních komentářích k jeho nedělnímu zvolení německým prezidentem. Některé listy však varují, že tato očekávání mohou být přehnaná a nová hlava státu se všem nezavděčí. Der Spiegel dokonce soudí, že svými názory bude polarizovat Německo a stane se protihráčem kancléřky Angely Merkelové. Gauck se dnes ujal svého úřadu. V berlínském zámku Bellevue ho symbolicky převzal od svého předchůdce Christiana Wulffa, který před měsícem rezignoval, a bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož funkci prozatímně zastával jako předseda horní parlamentní komory.

„Gauck není žádným prezidentem konsensu, ale tím, kdo chce čerstvý vítr - i protivítr,“ píše deník Bild. „Proto říká věci, které se často zapomínají: svoboda není žádná samozřejmost, ale vyžaduje mnoho a ode všech. Joachim Gauck však také ví, že svoboda potřebuje odpovědnost, integrace potřebuje sebevědomé hostitele, sociální spravedlnost potřebuje silné hospodářství. Náročný program. Dokáže ho naplnit? Ano, on to dokáže!“ věří nejčtenější list v zemi.

„Jedno je jisté. Konečně přišlo spontánní uvolnění po dlouhém znechucení,“ reaguje Handelsblatt na krátkou epizodu Gauckova předchůdce Christiana Wulffa v čele Německa, kterou poznamenaly jeho skandály z doby před nástupem do funkce a nakonec ho donutily k rezignaci. „Spolková republika potřebuje prezidenta, který svou bezmocí naučí ty mocné morálce v úřadu a loajalitě k zemi,“ tvrdí ekonomický list, podle něhož je jedinou správnou osobou k takovému úkolu právě bývalý evangelický pastor a opozičník z dob NDR Gauck.

Také konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenává, že dvaasedmdesátiletý rodák z Rostocku do nejvyššího úřadu přichází „s rozsáhlým renovačním úkolem“. „Měl by tomuto úřadu, jehož důstojnost a renomé tolik utrpěly, znovu vrátit jeho dřívější lesk,“ domnívá se deník. „Důvěryhodnost a autenticita jsou Gauckovými nejdůležitějšími spojenci. Říká, co si myslí a také si za tím stojí. Tato aura je jeho klíčem,“ doplňuje Berliner Morgenpost.

Německý tisk si samozřejmě všímá i skutečnosti, že nyní v čele země stojí dva východní Němci, neboť z bývalé komunistické NDR pochází i kancléřka Merkelová. „To ukazuje kousek normality na cestě k jednotě. Na Joachimu Gauckovi teď je, aby ten obrovský bonus důvěry zužitkoval. Jako prostředník mezi politikou a společností, mezi východem a západem, mezi chudými a bohatými. Je na něm, aby získal svému úřadu znovu důstojnost a smysl,“ soudí Leipziger Volkszeitung.

Neue Osnabrücker Zeitung podobně jako další listy však upozorňuje, že nový prezident nemusí být schopen všechny naděje do něj vkládané naplnit, což veřejně připustil i sám Gauck. "To se týká především vztahu s Angelou Merkelovou. Pro kancléřku byl Gauck dobrým kandidátem, neboť se při těsné většině (koalice ve Spolkovém shromáždění) nemusela pro nikoho rozhodovat.

„Jako prezident se ale pro ni může stát tím dosud nejnepříjemnějším, protože je na ní zcela nezávislý,“ tvrdí Neue Osnabrücker Zeitung. Ke stejnému závěru došel v dnešním vydání i týdeník Der Spiegel. „Nový prezident bude svými tezemi o svobodě republiku polarizovat. Na rozdíl od svých předchůdců nemá Joachim Gauck v úmyslu holdovat politickým konvencím. Tím se zákonitě stane protihráčem kancléřky,“ je přesvědčen magazín.