Klaus: Evropa se musí zásadně změnit

Drážďany – Podle prezidenta Václava Klause se musí Evropa zásadně změnit a zamyslet nad tím, kterou cestou se vydat dál a kam směřovat. Klaus to dnes uvedl v Drážďanech při setkání se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem. Oba politici se shodli, že mají podobný racionální pohled na vývoj v Evropě. Podle nich je nutné začít debatovat o budoucnosti.

Evropa si podle Klause nemůže myslet, že vše je v pořádku. „Musí se skutečně zamyslet nad tím, kam jít dál,“ řekl Klaus. Tillich zdůraznil, že je nutné podívat se kriticky na to, co se nyní v Evropě děje.

Oba politici zároveň zhodnotili česko-německé vztahy jako nadmíru dobré. K jejich dalšímu prohlubování by měl podle Tillicha pomoci i nový německý prezident Joachim Gauck. „Já považuji česko-německé vztahy v současnosti v principu za mimořádně dobré, nevím, jestli byly v minulosti tak dobré. Byl bych velmi rád, kdyby to takto pokračovalo,“ uvedl Klaus a dodal, že se těší na spolupráci s novým německým prezidentem.

Ve svém projevu na ekonomickém fóru pak Klaus zdůraznil, že Evropa nyní stojí v podobné situaci jako před 22 lety po pádu komunismu. „Dnešní problémy Evropy se nemohou řešit na stále častějších setkáních špiček Evropské unie, ale potřebujeme něco jiného. Musíme změnit paradigma, celé naše myšlení,“ uvedl Klaus.

Český prezident prohlásil, že kriticky se vyjadřoval na téma Evropské unie již před lety, ale tehdy ho nikdo nechtěl poslouchat. „Už tehdy jsem varoval před naivním optimismem,“ řekl. Teprve nyní prý cítí, že lidé konečně pochopili, že Evropa stojí před zásadním rozhodnutím.

Klaus na fóru zopakoval své názory, které již v minulosti při různých příležitostech na téma Evropské unie pronesl. Nechce spekulovat na téma budoucího vývoje, ale je podle něj nutná transformace evropského sociálního a hospodářského systému a změna v rámci evropských institucí. „Jinak řečeno, změna formy evropské integrace,“ řekl Klaus.