Koptové se loučí s nejvyšším duchovním

Káhira - Desítky tisíc egyptských křesťanů se přišly rozloučit s patriarchou koptské církve Šenudou III. Vůdce ortodoxních křesťanů v Egyptě zemřel v sobotu. Egyptská vláda na dnešní den vyhlásila státní smutek. Patriarcha se snažil zmírnit sektářské násilí v zemi, kterou ovládají islamisté. Koptští křesťané jsou často terčem útoků a stěžují si na diskriminaci.

V Káhiře se konal pohřeb patriarchy koptské církve. Smuteční ceremoniál proběhl v katedrále svatého Marka, kde se shromáždili smuteční hosté. Přímo v katedrále se pohřbu účastnily významné osobnosti koptské komunity jako telekomunikační magnát Nagíb Sávíris nebo ministr pro cestovní ruch Munír Fáchir Abdal Núr. Na místě byl i předseda Lidového shromáždění, islamista Saad Katátní. Přítomni byli také členové Nejvyšší rady ozbrojených sil, která vede zemi od odstoupení prezidenta Husního Mubaraka loni v únoru, a velvyslanci.   

Po pietním aktu bude Šenuda pohřben v klášteře Svatého Bišoího v nilské deltě. Ulice Káhiry zaplnily desítky tisíc koptských křesťanů, kteří se přišli s duchovním rozloučit. 

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Šenuda III. byl duchovním vůdcem egyptských koptů, kteří tvoří asi desetinu egyptské populace. Koptové jsou největší křesťanskou komunitou na Blízkém východě. Kdo bude Šenudovým nástupcem, se zatím neví. Nový šéf církve by měl být zvolen biskupy. Kdy se ale bude konkláve konat, není zatím jasné.

Šenuda III. byl 117. pokračovatelem apoštola Marka, který podle tradice založil koptskou církev v roce 43. Koptové jsou potomci původních obyvatel Egypta, žijících zde ještě před příchodem Arabů. Šenuda III. byl představitelem konzervativního směru z teologického hlediska, ale byl také osobou blízkou Mubarakovi. Část koptů ho kritizovala za odmítavý postoj k rozvodům a kvůli smířlivému postoji k současné vojenské vládě.