Izraelci a Íránci se milují

Tel Aviv - Zatímco mezi Izraelem a Íránem na politickém poli stoupá napětí, obyčejní lidé se rozhodli vyjádřit vřelejší emoce. Dva grafičtí designéři z Izraele měli dost vzájemné nevraživosti a válečné rétoriky domácích a íránských politiků a na Facebooku rozjeli mírovou kampaň. Íráncům vzkázali, že je mají rádi. A reakce předčily veškerá očekávání. 

V době kdy íránští politici mluví o zničení Izraele a izraelští o možném útoku na íránská jaderná zařízení, dva grafici z Tel Avivu zahájili květinový protiútok pomocí počítače a plakátů. Na svůj Facebook umístili vzkaz: Íránci, milujeme vás

I když grafici Ronny Edry a Michal Tamir říkají, že nejsou oficiálními zástupci Izraele, měli pocit, že je jejich názor důležitý. „Když jste neustále obklopeni slovy jako je válka a hrozba, jste natolik ve stresu a bojíte se, že se nakonec uzavřete v ulitě. Proto jsem si říkal – proč to nezkusit jinak a nezjistíme, zda nás Íránci opravdu nenávidí,“ řekl Ronny pro izraelský zpravodajský server Haaretz. 

Z počátku se v diskusích sice objevovaly kritické ohlasy, pak už se ale dvojice nestačila divit, jaký jejich nápad nabral spád. Lidé se k nim začali přidávat. Na stránkách se tak objevují nové a nové plakáty, na kterých Izraelci říkají, že Íránce mají rádi. 

K projektu se každou minutu připojují stovky lidí včetně Íránců. Ti brzy odpověděli vlastní kampaní. Milujeme Izraelce, nechceme válku s žádnou zemí, začalo se objevovat na stránkách. Ovšem mnoho z nich se připojilo jen anonymně, mají totiž strach o své životy. 

Izraelská diplomacie opakovaně vyjadřuje obavy z íránského jaderného programu. Strachuje se, že by Teherán mohl vyrobit jadernou zbraň a sílí hlasy, že bude zřejmě potřeba vojenský zásah. Napětí navíc stupňuje i tlak sankcí přijatých vůči teheránskému režimu, který se brání, že jeho jaderný program má čistě energetické ambice.