Vojenská vzpoura na Mali prý není pokus o převrat

Bamako - Na prezidentský palác v metropoli Bamako v západoafrickém Mali údajně zaútočili armádní vzbouřenci. Předtím obsadili státní televizi i rozhlas a odřízli vysílání. Nelíbí se jim, jak vojenské velení a vláda postupují proti separatistům na severu země. Vojáci jsou prý špatně vyzbrojení a nemají zásoby. Vojáci se vzbouřili na dvou vojenských základnách, prezident země Amadou Toumani Touré na Twitteru ujišťoval, že nejde o převrat. „V Mali není převrat. Je to jen vzpoura,“ uvedl.

Zprávy o převratu popřeli i vzbouření vojáci v metropoli, kteří tvrdí, že takto chtějí vyvinout tlak na vládu, aby vyslyšela jejich požadavky. Mladí příslušníci armády jsou totiž nespokojení s tím, že vláda není schopná vyřešit konflikt na severu země s povstaleckými kmeny Tuarégů.

Vojáci se kromě hlavního města Bamaka vzbouřili také na základně ve strategickém městě Gao na severu země. Během povstání zajali několik vyšších důstojníků, které stále zadržují.

Konflikt mezi pravidelnou armádou a povstalci se na severu Mali opět rozhořel v polovině ledna. Za tu dobu před boji uteklo podle OSN více než 172 000 lidí, přes 90 000 z nich uprchlo za hranice, především do Mauritánie, Burkina Fasa a do Nigeru.

Tuarégové tradičně stojí v opozici proti centrální vládě a dlouhodobě usilují o nezávislost. Tuarégové jsou silně arabizovanou berberskou skupinou oproti většinovému africkému obyvatelstvu, a to nejen v Mali, ale i zemích jako je Niger, Čad a Súdán. Dalším důvodem jejich rebelie je hospodářská situace, neboť obývají jedny z nejchudších oblastí Mali.

/*json*/{"map":{"lat":18.062312304547,"lng":-3.2080078125,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":12.65,"lng":-8,"type":"1","description":""},{"lat":16.446622271647,"lng":0,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/