Hacktivisté trumfli profesionální hackery

Washington - Internetoví aktivisté loni ukradli víc firemních dat než profesionální hackeři. Uvádí to analýza telekomunikační společnosti Verizon. Zmiňuje výrazný nárůst politicky motivovaných kyberútoků. Takzvaní hacktivisté v roce 2011 ukradli 58 procent všech zcizených dat. Podle firmy Verizon bylo loni nelegálně získáno 174 milionů záznamů nejrůznějších společností nebo úřadů. 

Za hacktivistickými útoky stojí především hnutí Anonymous a jeho elitní odnože jako Antisec nebo LulzSec. Právě tyto skupiny mají na svědomí největší podíl napadených webů a krádeží dat. 

„Hacktivismus existuje již nějakou dobu, ale doposud byl znám hlavně jako webový vandalismus,“ řekl Wade Baker z Verizonu. Hackeři většinou jen pozměnili obsah webové stránky nebo jej nahradili vlastním. Jenže to už jim nestačí. „V roce 2011 to bylo ale spíše o tom, ukrást ze společností balík informací,“ uvedl Baker. 

Analýza Verizonu také ukazuje, že prudce vzrostl počet politicky motivovaných útoků. „Krádež dat se stala nástrojem politického protestu,“ vysvětlil Baker. 

Bránit se hackerským útokům je přitom velmi těžké, jejich postupy jsou pokaždé jiné, a tak nelze vymyslet univerzální ochranný mechanismus.