Seržant Bales obviněn z vraždy sedmnácti nevinných civilistů

New York - Seržanta Roberta Balese, který minulý týden střílel v Afghánistánu po civilistech, americká armáda oficiálně obvinila ze sedmnáctinásobné vraždy a šesti pokusů o vraždu. Hrozí mu až trest smrti. Pentagon rovnež potvrdil, že voják neměl komplice a jednal sám. Soudit ho bude s největší pravděpodobností vojenský soud ve Spojených státech, i když o jeho vydání žádají i afghánské úřady.

Seržant Bales byl shledán plně odpovědným za své jednání a bude se muset hájit před tribunálem. V noci na 11. března opustil malou základnu v Pandžáví (Panjawi) poblíž Kandaháru s pistolí ráže devět milimetrů a útočnou puškou M-4, která byla doplněna o granátomet, vtrhl do nedalekých domů a střílel na civilisty, včetně žen a dětí. Část jejich těl pak spálil. „Nic si nepamatuje. Ví jen zhruba, co se dělo předtím, co potom, ale ne, co mezitím,“ řekl jeho právník John Henry Browne. Po zadržení se ale Bales prý k činu přiznal. 

Zatím není jasné, zda byl v době činu opilý nebo pod vlivem drog. Podle dosavadních závěrů vyšetřování střílel sám, ačkoli někteří afghánští svědci viděli na místě více vojáků. Pokud by ho soudili sami Afghánci, mohl by reálně dostat i trest smrti. Spojené státy ale své vojáky zásadně nevydávají a absolutní verdikt jejich vojenské tribunály vynesly naposledy v roce 1961.

Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů, Bostonská univerzita:

„Soud bude velmi spravedlivý, ale velmi tvrdý. Vojáci jsou souzeni podle jiného právního kódu, než který je aplikovatelný na civilisty. Konečné rozhodnutí o vině, či nevině dělá porota, která sestává ze sloužících vojáků a vojákyň. Tato porota nebývá příliš jemná.“


Bales byl dosud podezřelý ze zabití 16 afghánských civilistů, z toho devíti dětí. Armáda nijak nevysvětlila zvýšení bilance masakru. Podle agentury AP je možné, že se objevily důkazy o smrti dalšího Afghánce, kterého ale příbuzní pohřbili, ještě než na místo krveprolití dorazili američtí vojáci.

Případ stále budí značný zájem veřejnosti, protože ukazuje na enormní nasazování vojáků v bojových operacích. Seržant Bales totiž absolvoval tři náročné mise v Iráku, byl dvakrát vážně raněn a údajně trpí i posttraumatickým syndromem. Podle statistik Pentagon v současné době zaznamenává u opakovaně nasazených vojáků v Afghánistánu a Iráku rekordní počet sebevražd a vysoký počet případů posttraumatických stresových poruch.

Video Balese čeká obvinění z několikanásobné vraždy
video

Balese čeká obvinění z několikanásobné vraždy

Obvinění z údajného masakru civilistů je podle AP nejhorší, jakému kdy kvůli působení v Afghánistánu nějaký Američan čelil. Taliban pochybuje, že proces s Balesem bude spravedlivý, a pohrozil již odvetnými útoky na všechny Američany v Afghánistánu.