Kazašská vítězka ve střelbě si omylem vyslechla hymnu à la Borat

Astana - Na Velké ceně ve sportovní střelbě v Kuvajtu mnoha lidem cukaly koutky. Při předávání medaile kazašské sportovkyni, doprovázeném státní hymnou, totiž organizátoři omylem pustili do tlampačů píseň z parodického filmu britského komika Sachi Barona Cohena Borat. Film přitom Kazaši považují za brutální útok na jejich národní hrdost. Na kazašském ministerstvu zahraničí proto vyvolal incident poprask. Úřady trvají na oficiální omluvě.

Satirický snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky. Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, v níž se pěje o „šlechetných kazašských prostitutkách“. Právě tímto popěvkem vzdali kuvajtští činovníci hold vítězné kazašské střelkyni.

Organizátoři si „hymnu“ stáhli z internetu

Parodickou „hymnu“ organizátoři odehráli celou, shromáždění kazašští sportovci museli ceremoniál protrpět až do konce. Dopis kazašské delegace s ostrou stížností zůstal bez odpovědi. Ještě před ceremoniálem údajně vedení kazašské výpravy zjišťovalo, zda mají organizátoři státní hymnu k dispozici. Byli ujištěni, že ano. Později vyšlo najevo, že si popěvek zkopírovali z internetu.

Mluvčí kazašského ministerstva zahraničí z odpovědnosti za incident obvinil Mezinárodní střeleckou federaci. Grand Prix probíhá pod záštitou kuvajtského emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha.

Cohenův film Borat se po celém světě stal kasovním trhákem, vydělal 260 milionů dolarů. V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je snímek zakázán. Zájem o Kazachstán po uvedení filmu ale paradoxně vzrostl, podle tamních cestovních kanceláří se počet zájemců o návštěvu této středoasijské země zvýšil pětinásobně.