Posádku ISS ohrožoval kus „vesmírného smetí“

Washington - Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dnes v odhadované vzdálenosti 14,8 kilometru minul úlomek ruské rakety. Posádka stanice se na dobu průletu musela uchýlit do zaparkovaných lodí Sojuz, kterými by v naléhavém případě mohla opustit stanici a zamířit na Zemi. Nakonec to ale nebylo nutné, a posádka se po souhlasu NASA mohla vrátit zpět na stanici.

NASA o průletu „vesmírného smetí“ informovala v sérii průběžně aktualizovaných zpráv na sociální síti Twitter. Podle nich míjel kus ruské rakety ISS ve vzdálenosti necelých 15 km, což je vzdálenost spadající do zóny, jež vyžaduje předběžná bezpečnostní opatření.

Určený čas průletu se obešel bez incidentů. „Ničevó… nic,“ ohlásil jeden z ruských kosmonautů, který na ISS působí spolu s dalšími dvěma Rusy, dvěma Američany a jedním Nizozemcem. Posádka prý doufala, že se jim podaří prolétající objekt alespoň zahlédnout, ale žádný vizuální kontakt nebyl ohlášen.

Odpad z rakety, který se proměnil v nebezpečný projektil, se k ISS měl nejblíže přiblížit v 7:38 SEČ. To, že se blíží, bylo zjištěno teprve v pátek, a tedy dost pozdě na to, aby se odsunula stranou celá ISS. Astronauti zároveň označili za „příhodné“, že se tahle mimořádná situace odehrála v den, kdy měli volno, a tudíž nutnost přípravy na možnou evakuaci nijak „neovlivní vědecký výzkum ani jinou práci posádky“.

Je to již potřetí za 12 let, co se astronauti museli přesunout do nouzových úkrytů. Zatím ISS vždy ohrožení přestála bez úhony. Kolem Země obíhá velké množství větších či menších úlomků, zejména vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a jiných „odpadků“. Předmětů o průměru do deseti centimetrů obíhá kolem Země nejméně 100 000, s průměrem do jednoho centimetru desítky milionů.