Hrozí v Číně převrat?

Peking - Z Číny přicházejí rozporuplné informace o tamní politické situaci a mluví se dokonce o chystaném převratu. Vlnu spekulací odstartovalo odvolání vlivného šéfa komunistické strany v jednom z jihozápadních měst Po Si-laje. Ten přitom patřil k nejvážnějším kandidátům na místo v nejvyšším stranickém grémiu. Hovoří se i o pohybech obrněných vozidel v metropoli i tajemstvím zahalené nehodě vozu Ferrari, v němž možná zahynul syn jednoho z vládních představitelů. V říjnu letošního roku se koná XVIII. sjezd komunistické strany, na němž bude zvolen nový předseda strany, jenž se v příštím roce stane čínským prezidentem.

Po Si-laj působil jako šéf komunistické strany ve městě Čchung-čching na jihozápadě země a donedávna patřil k nejvážnějším kandidátům na místo v nejvyšším stranickém grémiu.

Minulý týden byl ale ze své funkce odvolán. Stalo se tak po skandálu kolem jeho blízkého spolupracovníka Wang Li-ťüna, populárního šéfa čínské policie v Čchung-čchingu, který proslul svým tažením proti organizovanému zločinu. Wang v únoru navštívil americký konzulát ve městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Čínským úřadům se ho podařilo dostat z konzulátu ven a nyní je vyšetřován.   

Čínská média se o sesazení Po Si-laje moc nerozepsala

Agentura AFP označila odvolání Po Si-laje za „největší drama, které postihlo Komunistickou stranu Číny za poslední řadu let“ a které odhalilo hluboké spory ve straně, jež se obecně snaží udržovat zdání pevné jednoty. Čínská státní média ovšem o sesazení činitele informovala jen velmi stručně a nijak je nezdůvodnila, což podle analytiků vyvolalo mezi občany nervozitu a otevřelo prostor pro různé spekulace. „Lidé jsou nervózní, nemají k dispozici moc informací,“ řekl Po Č'-jüe, expert na čínskou politiku na univerzitě v Singapuru. „Jsou hladoví po nových informacích, a pokud se žádné neobjeví, tak si je sami vybájí,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje množství zvěstí, jež zaplavily v posledních dnech čínský internet. Asi nejdivočejší fámou kolující na síti i mezi lidmi byla zpráva o pokusu o puč, který údajně připravoval mocný bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang. Tuto spekulaci podnítily poznámky přispěvatelů na mikroblozích, podle nichž se na hlavních ulicích v Pekingu objevily tanky a byla slyšet střelba.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

O něco věrohodnější se zdá být dokument zveřejněný na internetu, podle nějž byli členové Po Si-lajovy rodiny vyšetřováni s obviněním z korupce a Po se to snažil zatajit. Analytik David Kelly z ústavu China Policy vyjádřil přesvědčení, že nejvyšší čínské úřady se snaží zamlčet okolnosti odvolání Po Si-laje. Na populárním čínském mikroblogu weibo byla zablokována hesla jako „střelba“, „tank“, „Po Si-laj“, „Wang Li-ťün“, jakož i jméno Poova syna „Po Kua-kua“ a jeho manželky „Ku Kchaj-laj“.   

Intenzivní spekulace ohledně identity řidiče rozpoutala i nehoda černého vozu Ferrari v Pekingu, když se roznesly zprávy, že incident byl na webu rovněž cenzurován. Také vysoká cena luxusního vozu naznačuje, že mrtvým dvacetiletým mladíkem může být syn některého z vládních činitelů.