V Číně skončila kontroverzní talk-show s vězni před popravou

Peking – Lokální televizní stanice v čínské provincii Che-nan přestala před 14 dny vysílat jeden z nejsledovanějších pořadů v zemi. Nezvyklá talk-show nazvaná Rozhovory před popravou pravidelně přinášela zpověď vrahů odsouzených k trestu smrti. Respondenty v době natáčení dělilo od smrti maximálně několik dní, neboť v Číně musí trest smrti proběhnout nejvýše týden od rozsudku. Podle tvůrců kontroverzního pořadu nebylo cílem nabídnout morbidní podívanou, ale naopak šířit osvětu a varovat před následky nebezpečného chování.

Rozhovory před popravou poprvé vysílal 18. listopadu 2006 právní kanál v Che-nanu, jedna z 3 000 státem vlastněných televizních stanic v Číně. Od té doby každý týden moderátorka Ting Jüová zpovídala vždy jednoho vězně. Cílem podle tvůrců pořadu je najít případy, které poslouží jako varování pro ostatní. Slogan završující každý díl vyzývá lidskou podstatu k probuzení a „vnímání hodnoty života“.

Na západní poměry může být podobný formát z etického pohledu na hraně, ale s tím Jüová nesouhlasí. „Některým divákům může připadat kruté žádat zločince o rozhovor, když mají být popraveni. Ale oni naopak chtějí být slyšet,“ tvrdí. „Někteří zločinci, které jsem zpovídala, mi řekli: 'Jsem opravdu hrozně rád. Při téhle příležitosti jsem vyslovil spoustu věcí, které jsem měl na srdci. Ve vězení nebyl nikdy člověk, s nímž bych chtěl mluvit o minulých událostech.'“

Mnoho z případů představených v programu bylo motivováno penězi. Z nich pro Ting Jüovou vyčnívá zvlášť jeden. Pachateli byli chlapec a jeho dívka, mladí vysokoškoláci. Pár plánoval okrást dívčiny prarodiče, ale věci se zvrtly a sedmadvacetiletý mladík oba zabil. „Byli hrozně mladí. Neměli šanci poznat tenhle svět nebo si užívat život, kariéru, práci a lásku rodiny. Ale udělali špatnou volbu a cenou za ni byly jejich životy,“ řekla.

Moderátorka před časem také sledovala případ mladé matky, která zavraždila svého muže poté, co roky trpěla jeho týráním. Původně byla odsouzena k trestu smrti za vraždu. Ale od roku 2007 každý trest smrti musí ještě schválit nejvyšší soud a ten v tomto případě přihlédl k polehčujícím okolnostem. Vracel proto případ k nižší soudní instanci tak dlouho, dokud ta trest smrti nezrušila. Pokud se mladá žena bude nadále chovat dobře, po dvou letech by se mohla ocitnout na svobodě.

Někteří liberálnější soudci už v Číně dokonce mluví o tom, zda by nebylo lepší trest smrti zrušit. Patří mezi ně i soudce s rodovým jménem Pchan. „Po soudním procesu může život skončit pouhým mrknutím oka. Řekl bych, že to je také velmi kruté,“ prohlásil. „Znamená to, že se zlých skutků zbavujeme zlým skutkem. Měli bychom zrušit trest smrti? Vzhledem k tomu, že trest smrti pro zločince je sám o sobě násilným činem, měli bychom se ho vzdát. Ale nemyslím si, že by na to tahle země už byla připravená,“ dodal.