Klaus by do Bulharska jezdil, i kdyby potřeboval pas

Sofia – Český prezident Václav Klaus je na návštěvě Bulharska. Po setkání se svým bulharským protějškem podpořil vstup této země do schengenského prostoru a odsoudil hlasy, které jsou proti. Odmítání vstupu Bulharska do Schengenu vyplývá prý z neznalosti a podceňování. Na březnovém summitu Evropské unie se proti členství Bulharska a Rumunska vyslovilo Nizozemsko. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Klaus vyjádřil bulharským snahám o vstup do Schengenu jednoznačnou podporu a kritizoval blokování jeho přijetí. „Je to spíše otázka podceňování a neznalosti. To považuji za daleko větší problém než otevřenou diskriminaci. Věřím spolu s panem prezidentem (Plevnelievem), že to bude brzy vyřešeno,“ řekl. „Já za svou osobu říkám, že bych jezdil do Bulharska, i kdybych musel na hranicích ukazovat pas,“ dodal český prezident. 

Bulharský prezident Rosen Plevneliev tvrdí, že Bulharsko splňuje všechny podmínky pro členství v Schengenu. Na unijním summitu se nicméně proti jeho členství vyslovilo Nizozemsko. Podle Plevnelieva je to nespravedlivé, nicméně věří, že v září bude země do bezhraničního prostoru přijata. „Chci poděkovat všem, kteří nás podporují, a věřím, že tato nespravedlnost v září bude odstraněna. Do té doby si všichni mohou být jisti, že nezávisle na politické situaci bude Bulharsko plnit svou práci dobře,“ uvedl prezident.