Kauza Strausse-Kahna v New Yorku u soudu

New York - Newyorský soud dnes bude řešit loňskou aféru bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. Podle obžaloby napadl pokojskou a přinutil ji k orálnímu sexu. Aféra připravila finančníka o šanci stát se příštím francouzským prezidentem. Jeho právníci žádají zamítnutí žaloby. 

Pokojská Nafissatou Diallová je hlavní a v podstatě jediná svědkyně toho, co se v hotelovém pokoji stalo. Ať už to bylo cokoliv, zničilo to do té doby důvěryhodnému finančníkovi a politikovi kariéru. Podle některých byla pokojská nastrčená právě s cílem znemožnit Strauss-Kahna před případnou prezidentskou kandidaturou. 

O Strauss-Kahnovi rozhodoval v tomto týdnu taky francouzský soud, podle předběžného obvinění v letech 2010 a 2011 využíval síť prostitutek a napomáhal tak kuplířství. I tahle nařčení ale bývalý šéf MMF odmítá. „Důrazně prohlásil, že se necítí vinen a především, že nikdy netušil, co jsou ty ženy zač. Nevěděl, že by mohly být prostitutky,“ argumentuje ale jeho právník. 

Vyšetřovatelé tvrdí opak. Politik, jehož slabost pro ženy je veřejným tajemstvím, prý mezi roky 2010 a 2011 síť prostitutek vědomě využíval. Platili jeho přátelé. Peníze, které na to vynaložili, údajně vykazovali v účetnictví jako firemní výdaje.

Video Kauza Strausse-Kahna v New Yorku u soudu
video

Kauza Strausse-Kahna v New Yorku u soudu