Kapitán letadla vykřikoval něco o bombě, cestující ho zneškodnili

New York - Podivné chování kapitána přerušilo let společnosti JetBlue. Letadlo mířící z New Yorku do Las Vegas muselo nouzově přistát ve městě Amarillo v Texasu. Kapitán totiž na palubě křičel něco o bombě. Kolegové před ním uzamkli kokpit a požádali cestující, aby ho uklidnili. Po přistání pak kapitána odvezla sanitka. Podle vedení společnosti s mužem dosud nebyly žádné potíže. Případ si převzala FBI.

Celkem 135 cestujících společnosti JetBlue bylo na palubě letadla svědky velmi vypjaté scény. Zmatený kapitán údajně vykřikoval něco o bombě, Afghánistánu a al-Káidě. Kolegové proto před ním zamkli kokpit. Jenže muž se domáhal toho, aby mohl dovnitř. Vykřikoval prý: „Potřebuju kód, dejte mi ten kód, pusťte mě dovnitř,“ řekla televizi CNN jedna z cestujících. 

Piloti proto rozhlasem požádali cestující, ať se o kapitána „postarají“. Do toho se pustilo několik větších chlapíků, kteří ho zneškodnili. Jeden z nich, David Gonzales, řekl: „Věděl jsem, že na palubě je asi 130 lidí – rodiny, děti – říkal jsem si, 'tohle se v mém letadle stát nesmí'.“ „Nadával a křičel, ať se radši modlím a pak něco o Iráku a Íránu. Tak mu povídám: 'Ukážu ti, co je Irák a Írán!'. A chytil jsem ho do kravaty,“ dodal cestující.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Krátce po incidentu piloti nouzově přistáli na letišti v Amarillu. Tady už na kapitána čekala sanitka. Cestující přesedli do jiného letadla a pak odletěli směr Las Vegas. Incident prošetřuje spolu s policií i FBI. 

Společnost JetBlue uvedla jen, že let byl přesměrován kvůli zdravotním problémům kapitána, ale o mele, která se strhla na palubě letadla, se nezmínila. Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) k případu uvedl, že pilot kapitána z kokpitu vyhodil poté, co se začal chovat nevyzpytatelně.

/*json*/{"map":{"lat":35.227111455352,"lng":-101.70936584473,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/