Murdochova společnost čelí dalšímu skandálu - sabotovala prý konkurenty

Londýn - Tlak na australského magnáta Ruperta Murdocha se zvýšil poté, co dnes australský list Australian Financial Review přišel s tvrzením, že odbočka jeho mediální společnosti News Corporation vedla sabotážní akce proti televizní konkurenci. Murdochova média mají od loňska velké problémy v Británii kvůli novinářským odposlechům.

List uvedl, že od poloviny 90. let News Corporation používala zvláštní jednotku Operational Security k tomu, aby ilegálně získávala kódy karet konkurenčních kabelových společností. Dávala je pak údajně k dispozici uživatelům a oslabovala tak konkurenci. S obdobným tvrzením přišel v pondělí investigativní pořad televize BBC Panorama. Murdochova společnost prý podobné metody používala proti konkurentům televize BSkyB, v níž má třetinový podíl. „Jsou to závažná tvrzení a veškerá obvinění z kriminální aktivity by měla být předána policii k vyšetření,“ řekl mluvčí australského ministra komunikací Stephena Conroye.

Operational Security byla součástí NDS, která byla pobočkou News Corporation a zaměřovala se na kódovací a zabezpečovací služby. News Corporation začátkem března prodala NDS společnosti Cisco Systems za pět miliard dolarů (92 miliard korun).

Podle australského listu Operational Security, která zaměstnávala i bývalé policisty a špiony z Británie i Izraele, využívala hackery k rozluštění kódu na kartách konkurenčních společností. Falešné karty vyrobené s použitím těchto kódů pak dávala na černý trh a připravila tak konkurenty o miliony dolarů, uvedl Australian Financial Review.

Podle listu byla Operational Security vytvořena jako nástroj proti pirátům, kteří se zaměřovali na Murdochovy operace, ale později se začala věnovat špinavým trikům proti konkurentům. Mezi její cíle patřila prý DirecTV v USA a Telepiu v Itálii, které pak News Corporation výhodně koupila.

Australský list uvedl, že vycházel z výsledků čtyř let vyšetřování a z asi 14 400 mailů, které získal. „NDS prováděla sabotáže proti obchodním rivalům… a získávala ilegálně telefonní záznamy,“ uvedl list, který patří Murdochovu konkurentovi, společnosti Fairfax Media. Elektronická pošta pochází z počítače bývalého policisty Scotland Yardu, který byl v letech 1996 až 2002 šéfem bezpečnosti NDS v Evropě.

Šéfem NDS býval i Murdochův syn James, o kterého se zajímají britské úřady v souvislosti s odposlechy v listě jeho otce News of the World (NoW). Tento bulvární nedělník byl kvůli odposlechům loni v červenci uzavřen a celá aféra otřásla britskou mediální i politickou scénou.

News Limited, tedy australská divize News Corporation, odmítla tvrzení Australian Financial Review. „Celý článek je plný faktických nepřesností, chybných odkazů a nepodložených obvinění, která byla vyvrácena u zahraničních soudů,“ uvedlo prohlášení.