Pesimistická vize budoucnosti? Bombaj i Miami pod vodou

New York - Globální oteplování může lidstvu přinést vedra, sucha a bouře. Podle mezinárodního týmu klimatologů počasí přinese možná pohromu silně osídleným regionům. Zatopit může indickou Bombaj, ohroženo je Miami, Šanghaj, Bangkok či Rangún. Téměř šestisetstránkovou předpověď zpracoval Mezivládní panel o klimatické změně, který v roce 1988 založila OSN. Změně klimatu by se měl mimo jiné věnovat i dnešní summit rozvojových velmocí v Indii.

Zatímco v minulých letech se autoři ve svých zprávách soustředili na méně viditelné změny teplot vzduchu a chování oceánů, tentokrát přinesli informaci o dramatických projevech změn klimatu, které už nyní ročně způsobují celosvětové škody za 80 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). „Změny klimatu vnímáme prostřednictvím extrémů, chráněn před nimi není nikdo,“ uvádí zpráva.

Rajendra Pachauri, předseda klimatického panelu OSN:

„Když uděláte projekci do budoucnosti, zjistíte, že vlny veder, které se v současné době konaly jednou za dvacet let, budou přicházet do konce tohoto století jednou za dva roky.“


Nejvíc ohrožená je indická Bombaj, kde žije v rizikové zóně 2,7 milionu lidí. Zvýšená hladina oceánu může spolu s prudkými dešti a záplavami změnit celou aglomeraci v neobyvatelnou zónu. Méně, ale rovněž vážně ohroženo je Miami na Floridě, thajská metropole Bangkok, indická Kalkata, čínská města Šanghaj a Kuang-čou (dříve Kanton), Ho Či Minovo město ve Vietnamu nebo největší barmské město Rangún.

Šanghaj
Šanghaj

Opustit svá obydlí budou možná muset obyvatelé některých malých ostrovů, například Malediv v Indickém oceánu. „Rozhodnutí zda a kdy se odstěhovat je z nejbolestnějších, ale čelit mu lidé budou stále častěji,“ komentoval zprávu jeden z jejích autorů Chris Field. „Toto nám přináší dvě důležité lekce. Musíme se přizpůsobit novým změnám klimatu, zejména mimořádným událostem a živelním pohromám. A budeme se muset umírnit, protože je zřejmé, že existují určité limity jak společenských tak přírodních systémů,“ řekl Pachauri.

Bangladéš se poučil, cyklónům se umí bránit

Jako příklad státu, který dokáže pohromám čelit, uvádí zpráva chudý asijský stát Bangladéš. Zatímco v roce 1970 tam tropický cyklón usmrtil 300 tisíc lidí, v roce 2007 ještě silnější cyklón zabil jen 4 200 lidí. Země se naučila na přírodní katastrofy připravit a čelit jim. Opakem je Barma, kterou v roce 2008 postihla bouře srovnatelná s bangladéšskou z předchozího roku. V Barmě tehdy zemřelo 138 tisíc lidí, tedy třiatřicetkrát víc než v Bangladéši.

Tropické bouře mohou být v budoucnu stále silnější, ale jejich počet neporoste, bude se naopak mírně snižovat, tvrdí autoři zprávy. Předpokládají větší vedra a častější výskyt rekordních teplot, ale i silnější deště v severní a střední Evropě, v Kanadě, východní Africe a severní Asii.

Video Klimatické změny děsí svět
video

Klimatické změny děsí svět

Spojené státy jen během března zaznamenaly téměř 7 tisíc teplotních rekordů. A předpověď pro tuto oblast není podle zprávy nijak příznivá. I dál se bude Amerika potýkat například s hurikány, jenže ty by měly v budoucnu udeřit už s mnohem větší silou.