Další výletní loď s tisíci pasažéry byla v potížích

Manila - Výletní loď s tisícovkou pasažérů na palubě se ocitla v potížích nedaleko Filipín. Požár ve strojovně vyřadil motory z provozu a plavidlo Azamara Quest bylo unášeno proudem. Zraněno je pět členů posádky, pasažér žádný. Nyní už míří na vlastní pohon a v doprovodu filipínské vojenské lodě do malajsijského přístavu Sandakan. Od začátku roku jde o třetí vážnou nehodu velké výletní lodě.

Posádce plavidla se podařilo požár, který vypukl v pátek večer, prakticky ihned uhasit. Plavidlo, které vyplulo z filipínské metropole Manily ve čtvrtek, se nacházelo asi 140 kilometrů jihozápadně od útesu Tubbataha, když se pobřežní hlídka dnes brzy ráno dozvěděla o jeho problémech.

Nikdo z 590 pasažérů, kterými jsou především Američané a Západoevropané, nebyl zraněn a že plavidlo udržuje v chodu záložní generátor. Pět ze 411 členů posádky se ale přiotrávilo kouřem z požáru, jeden je údajně postižen těžce a potřebuje hospitalizaci.

Posádce plavidla se prý podařilo požár prakticky ihned uhasit. Krátce poté zprovoznila jeden z motorů, což umožnilo kromě jiného obnovit klimatizaci, dodávky vody, provoz kuchyní a další služby k normálnímu životu na palubě, ujistila společnost Azamara Club Cruises, které loď patří. Nejprve zamýšlená evakuace proto byla zrušena. K lodi byly přesto vyslány dva čluny filipínské pobřežní hlídky a vlečná loď.

Loď, která vyplula pod maltskou vlajkou z filipínské metropole Manily ve čtvrtek, se v době požáru nacházelo v klidných vodách asi 140 kilometrů jihozápadně od útesu Tubbataha, když se pobřežní hlídka dnes brzy ráno dozvěděla o jeho problémech.

Právě zahájená 17denní turistická plavba po oblasti předčasně končí, potvrdila Azamara Club Cruises. Člen jejího vedení Larry Pimentel byl vyslán do Sandakanu, aby se setkal s cestujícími a dojednal s nimi, jak nejlépe jim společnost bude s to pomoci v jejich dalším cestování, uvedl mluvčí společnosti.

Firma Azamara Club Cruises provozující výletní parník Azamara Quest je členem mezinárodní společnosti Royal Caribbean Cruises se sídlem ve Spojených státech. Incident její lodi se stal poté, co konkurenční společnost Carnival Corp. postihly od začátku roku dvě vážné lodní nehody.

Costa Allegra v přístavu Victoria
Zdroj: AP Photo
Autor: Gregorio Borgia

V lednu její loď Costa Concordia ztroskotala na jihu Itálie. Při neštěstí zahynulo 32 osob. O měsíc později měla po požáru ve strojovně komplikace její další italská výletní loď Costa Allegra, která byla po několika dnech nakonec odtažena do bezpečí na Seychelách. Jejích tisíc pasažérů ale trpělo úmorným horkem, protože na palubě nefungovala ani elektřina, která by udržovala v chodu klimatizaci.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla