Západoafrické státy uvalily na Mali sankce

Bamako - Blok západoafrických států dnes s okamžitou platností uvalil finanční sankce na Mali, kde junta skoro dva týdny po převratu nedokázala obnovit ústavní pořádek. Sankce zahrnují uzavření hranic Mali a zmrazení aktiv této vnitrozemské západoafrické země v regionální centrální bance. Blok také pohrozil vojenskou intervencí v Mali, když rozhodl o okamžitém umístění svých ozbrojených sil v záloze. O možnostech jejich mobilizace by měly vojenské špičky členských zemí začít jednat tento týden. Oznámil to prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, jeden z účastníků dnešního uzavřeného jednání států Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které restrikce zavedlo.

Vojáci se moci v Mali chopili 22. března, necelý měsíc před plánovanými prezidentskými volbami. Jako důvod uváděli nedostatečné kroky vlády proti postupujícím separatistickým povstalcům. Vůdce junty v neděli oznámil, že obnoví platnost ústavy z roku 1992 a uspořádá volby. Na výzvu ECOWAS k odchodu a předání moci do rukou civilistů ale jasně neodpověděl. ECOWAS mu na splnění těchto podmínek dal 72 hodin, ultimátum vypršelo v noci na dnešek. Nepokoje v Mali od ledna vyhnaly z domovů 200 tisíc lidí.

Ofenziva povstaleckých Tuaregů začala na severu Mali v polovině ledna a zemi de facto rozdělila na dvě části. Postupující separatistické kmeny podporované dalšími rebely se od pátku během tří dnů zmocnily severomaliských měst Kidal, Gao a Timbuktu, aniž se setkaly s odporem armády. Islamisté, kteří separatistům pomohli klíčová města dobýt, se podle obyvatel Timbuktu nechali slyšet, že budou prosazovat islámské právo šaría a zakážou mimo jiné západní hudbu a způsob odívání.

Video Blok západoafrických států uvalil sankce na Mali
video

Blok západoafrických států uvalil sankce na Mali

Francie doporučila svým občanům, aby Mali opustili, pokud tu jejich přítomnost není nezbytná. Podobné rady svým občanům v Mali daly Belgie a Británie. Sousedé západoafrické země zvažují mobilizaci svých jednotek a varují armádu i povstalecké Tuaregy – demokracii v Mali a jeho jednotu jsou prý ochotni bránit i silou.

Mali patří k nejchudším zemím na světě - skoro tři čtvrtiny populace má v přepočtu sotva dolar na den. Teď se místní bojí, že bude ještě hůř. Uzavření hranic může znamenat pro zemi závislou na obchodu se sousedy katastrofu.