V Marylandu, Washingtonu a Wisconsinu je favoritem opět Romney

Washington - Republikánské prezidentské kandidáty dnes čeká trojice primárek. Střetnou se v Marylandu, hlavním městě Washingtonu a Wisconsinu. Ve všech by podle průzkumů měl zvítězit hlavní favorit Mitt Romney. Ten kromě delegátů pro letní sjezd strany získává i širší podporu mezi řadovými voliči, pro něž byl doteď nezajímavým kandidátem.

Největší pozornost bude upřena na Wisconsin. Jde zde o nejvíce kandidátů a konzervativní dvojka republikánského klání Rick Santorum tu doufá v udržení svých nadějí ve stranickém souboji o Bílý dům. Jisté šance by Santorumovi, který se spoléhá na venkovské voliče, mohla dát jen nižší účast ve městech, kde má navrch bývalý massachusettský guvernér Romney. V Marylandu a Washingtonu by pak jednička republikánského klání naopak neměla mít důvod k obavám a dosáhnout zde pohodlného a jasného vítězství. 

„V ústředí je asi hodně velká panika, když se snaží všemi způsoby přesvědčit republikány a konzervativce po celé zemi, že musí přijmout Romneyho nominaci,“ prohlásil Santorum. Pro řadu republikánů je Romney sice málo konzervativní v sociální oblasti a málo ostrý ohledně rozpočtu, pomalu si ale připouštějí, že právě on bude v listopadu jejich muž.

Celkem v dnešních hlasováních jde téměř o 100 delegátů na srpnový nominační sjezd strany. K vítězství je jich potřeba 1 144. Romney jich dosud podle renomovaného serveru RealClearPolitics má 566, druhý Santorum pak 263. Na třetím místě je bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich se 140 delegáty. Poslední je kongresman Ron Paul se 67 delegáty. Oba jsou už bez šancí na zisk nominace a jejich kampaně skomírají. I Santorumovy vyhlídky jsou ale spíše jen teoretické.

Video Favoritem ve Washingtonu, Marylandu a Wisconsinu je Romney
video

Favoritem ve Washingtonu, Marylandu a Wisconsinu je Romney