Kolumbijští povstalci z FARC budou dál bojovat

Bogotá - Největší levicová gerilová organizace v Kolumbii neukončila svou činnost a povstalci jsou připraveni k boji. Ve videonahrávce zveřejněné v sobotu v regionální televizi Telesur to oznámil jeden z hlavních představitelů Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Luciano Marín. Popřel tak dřívější tvrzení kolumbijské armády, že rebelové jsou oslabeni.

„Na rozdíl od propagandy šířené pěšáky ekonomické globalizace v Kolumbii konec gerily neexistuje,“ uvedl na videu Marín, který vystupuje pod pseudonymem Iván Márquez. Odmítl obvinění, že skupina se dopustila teroristických činů, a hájil její činnost.

Několik hodin po zveřejnění nahrávky bylo při útoku na vojenském kontrolním stanovišti na severozápadě země v provincii Chocó zabito nejméně šest kolumbijských vojáků. Armáda útok připsala FARC. Tři údajné povstalce prý během střetů zabila.

Hlavní kolumbijská gerilová skupina FARC je aktivní od 60. let minulého století. V roce 2002 měla asi 20 000 bojovníků, v současnosti je jejich počet odhadován na 8 000. Za více než čtyři desetiletí si jejich boj s vládními jednotkami vyžádal nejméně 120 tisíc mrtvých, především civilistů. FARC své aktivity financují především z obchodu s drogami, ale i z vydírání a vymáhání výkupného za unesené osoby.

Spojené státy, EU a další země ji zařadily na své seznamy teroristických organizací. Povstalci na konci února oznámili, že chtějí propustit všechny zadržované osoby a upustit napříště od veškerých dalších únosů. Vyjádřili také ochotu k mírovým rozhovorům. Údajně poslední zadržované policisty a vojáky, celkem deset lidí, rebelové propustili před několika dny.

Márquez, který je členem řídícího orgánu FARC, v nahrávce pořízené zřejmě koncem března vyjádřil nesouhlas s tím, že gerilové hnutí je v některých zemích vedeno jako teroristická organizace. Podotkl, že skupina se pro svůj boj snaží získat „solidaritu lidí celého světa“.