Prezidentem Jižní Osetie se stal bývalý šéf tajné policie Tibilov

Cchinvali (Gruzie) - Prezidentské volby v separatistické severogruzínské provincii Jižní Osetie vyhrál s více než 54 procenty hlasů bývalý šéf místní tajné policie KGB Leonid Tibilov. Konečné výsledky dnes podle agentury RIA Novosti oznámila centrální volební komise. Druhého kola hlasování se zúčastnilo přes 71 procent oprávněných voličů.

Tibilovův rival David Sanakojev, který zastává post ombudsmana, získal důvěru necelých 43 procent hlasujících voličů. Zbývající tři procenta odevzdaných hlasů byla neplatná nebo se vyslovovala proti oběma kandidátům. Sanakojev již podle RIA Novosti pogratuloval Tibilovovi k vítězství a dal najevo, že výsledek nevnímá jako porážku. Důvěru voličů chápe jako vzkaz, že 43 procent z nich chce změnu, proto prý hodlá založit novou politickou stranu.

Tibilov v rozhlasové stanici Hlas Ruska prohlásil, že bude usilovat o větší integraci této separatistické republiky s Ruskem. Právě ruská podpora Cchinvali vyvolává napětí ve vztazích mezi Moskvou a Tbilisi. Šedesátiletý Tibilov v minulosti zastával vysoké vládní posty. V roce 1992, krátce po ozbrojeném konfliktu mezi separatisty a centrální vládou, se stal jihoosetským ministrem bezpečnosti. V 90. letech byl rovněž vicepremiérem. 
   
Volby formálně uzavře podpis protokolu s konečnými výsledky, což by se podle volební komise mohlo odehrát v pondělí nebo v úterý. Pokud se tak opravdu stane, nastoupí Tibilov do úřadu 19. nebo 20. dubna. Podle zákonů se totiž nový prezident ujímá funkce desátý den po vyhlášení a zveřejnění protokolu s konečnými výsledky.

Jižní Osetie vyhlásila nezávislost po rusko-gruzínské válce v roce 2008. Ruská vojska jihoosetské území dosud neopustila.


Volby v Jižní Osetii sleduje s velkým napětím především Rusko, pod jehož patronátem se konají. Nezávislost této malé kavkazské republiky totiž neuznává ani Gruzie, ani Západ. Poslední pokus zvolit prezidenta přitom skončil velkou blamáží, když se oba uchazeči o nejvyšší post vyhlásili za vítěze a v zemi panovalo faktické dvojvládí. To utichlo až loni v prosinci odstoupením prezidenta Eduarda Kokojtyho.

Vůdkyně jihoosetské opozice Alla Džiojevová, která listopadové volby vyhrála nad Moskvou podporovaným protikandidátem Anatolijem Bibilovem, se nynějšího hlasování neúčastnila. V únoru se totiž z velkého psychického zatížení zhroutila a skončila v nemocnici, odkud byla propuštěna až v březnu. Navíc byla obžalována z pokusu o státní převrat.