USA poslaly do Perského zálivu další letadlovou loď

Dubaj - Americké námořnictvo vyslalo do oblasti Perského zálivu druhou letadlovou loď. Důvodem je rostoucí napětí, které vyvolává Írán pokračováním ve svém kontroverzním jaderném programu. Šéf íránské jaderné agentury Ferejdún Abbásí přitom naznačil, že Teherán je nakloněn kompromisu navrhovanému v rámci jednání se světovými mocnostmi. Ta se budou konat v sobotu v tureckém Istanbulu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Petros Giannakouris, File

Mluvčí americké páté flotily se základnou v Bahrajnu Amy Derricková-Frostová upřesnila, že v oblasti jsou nyní dvě jaderné letadlové lodě - Enterprise a Abraham Lincoln. Je to teprve počtvrté za posledních deset let, co mají USA v regionu dvě takováto plavidla současně.

Podle Derricka-Frosta obě lodě poskytnou podporu operacím americké armády v Afghánistánu i akcím proti somálským pirátům nejen ve vodách u Somálska, ale i v Adenském zálivu. Dalším jejich úkolem bude střežit strategické ropné trasy v Perském zálivu. Írán hrozil jejich zablokováním v odvetě za ekonomické sankce.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že Írán bude ve vývoji jaderného programu pokračovat. „Jaderný průmysl je jako lokomotiva, která může táhnout kupředu další průmyslová odvětví, jako je vesmírný průmysl, jenž je napojený na desítky dalších. To je jasná cesta, po níž musíme pokračovat,“ citovala Ahmadínežáda agentura IRNA.
   
Írán trvá na tom, že se nikdy nevzdá způsobilosti obohacovat uran, který umožňuje Teheránu vyrábět vlastní jaderné palivo. Prý je to základem jeho vlasteneckého úsilí směřujícího k technologické soběstačnosti. 

Podle umírněných poslaneckých kruhů by mohlo být dosaženo dohody na dočasné zastavení dvacetiprocentního obohacování výměnou za zrušení některých ekonomických sankcí.